V Grčiji izvajajo obsežno policijsko akcijo proti nezakonitim priseljencem. Približno 2000 policistov patruljira po Atenah in preverja ilegalne migrante, je sporočila grška policija. Konec tedna so v glavnem mestu Grčije prijeli več kot 1100 oseb brez dovoljenja za bivanje.
Policija je sporočila, da so v soboto v Atenah preverili 4900 priseljencev in jih 1130 priprli. Intervencije policistov so pogoste predvsem na severovzhodu države ob meji s Turčijo. V operaciji Xenios Zeus je v Atenah sodelovalo okrog 2000 policistov, približno 2500 pa jih je priseljence preverjalo na meji s Turčijo.
Posredovanje proti nezakonitim priseljencem se bo nadaljevalo in po besedah grškega ministra za civilno zaščito Nikosa Dendiasa ni samo začasen ukrep. Kot je še povedal, so bivalne razmere nezakonitih priseljencev v Atenah sramotne. Opomnil je, da so se nekatera območja v mestu spremenila v središča, kjer se trguje z drogo, tihotapi, krade, kjer je razširjena prostitucija, kjer se dogajajo napadi, umori in druga nasilna dejanja, so pisali v Athens News.
Dendias je opozoril, da so se tudi območja, v katerih so Atenska univerza, Atenska akademija in univerzitetna knjižnica, pa tudi središče mesta, spremenila v "tržnico" preprodajalcev drog.
Dodal je, da taka slika meče slabo luč na mesto in ustvarja občutek strahu ter sramu med domačini in odbija obiskovalce in turiste. Poudaril je, da oblasti pri tem ne morejo zamižati in ne storiti ničesar. Povedal je še, da je namen akcije povrniti človeško dostojanstvo priseljencem. "Ni rasnih kriterijev, ne zanima nas barva, narodnost ali veroizpoved nezakonitih priseljencev. Naš edini kriterij je spoštovanje zakonov z absolutnim spoštovanjem človekovih pravic," je še pojasnil in dodal, da se bo akcija nadaljevala in da ne bodo dovolili, da se spet razširijo prejšnje "kaotične in nesprejemljive razmere", so še poročali v Athens News.
Predstavnik policije Christos Manuras je dejal, da je akcija potrebna za grško preživetje. Dodal je, da si Grčija ne more privoščiti, da bi priseljencem ponudila gostoljubnost in delo.
Grčija je že dlje časa pribežališče migrantov, ki prihajajo predvsem iz Azije in Afrike. V zadnjih desetih letih naj bi po ocenah zatočišče v Grčiji poiskalo več kot milijon ljudi. Zgolj leta 2010 se je po navedbah grških oblasti v državo zateklo 128.000 ljudi. Trenutni podatki kažejo, da ima Grčija približno 800.000 registriranih imigrantov, število ilegalnih priseljencev pa ocenjujejo na 350.000.
Mednarodna organizacija Human Rights Watch je že večkrat opozorila, da se v Grčiji, kjer sta gospodarska kriza in kriminal vplivala na vzpon skrajne desnice, vse bolj krepijo ksenofobni napadi na priseljence in begunce. Oblasti pa se po navedbah organizacije na te pojave niso ustrezno odzvale. Aretacije odgovornih so redke, neukrepanje policije pa predstavlja že splošno prakso.
Do ksenofobnih napadov prihaja vzporedno z vzponom neonacistične stranke Zlata zora, ki je obljubila, da bo Grčijo "očistila" nezakonitih priseljencev, na parlamentarnih volitvah pa se ji je celo uspelo prvič doslej prebiti v grški parlament.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.