![Kitajec polaga rože na spomenik v spomin žrtvam druge svetovne vojne (Foto: Reuters)](https://images.24ur.com/media/images/884xX/Apr2005/6040181.jpg?v=d41d)
Višje sodišče v Tokiu je zavrnilo pritožbo desetih kitajskih državljanov, ki so od japonske vlade zahtevali odškodnino zaradi zločinov med drugo svetovno vojno. Sodišče je s tem potrdilo sodbo nižjestopenjskega sodišča, saj je okrožno sodišče v Tokiu avgusta 2002 odločilo, da tuji državljani v skladu z mednarodnim pravom ne morejo zahtevati odškodnine neposredno od japonske vlade. Sodišče je pojasnilo, je bilo vprašanje odškodnin rešeno s povojnimi sporazumi med Japonsko in drugimi državami. Skupina desetih kitajskih državljanov se je na odločitev pritožila.
Tožbo je leta 1997 vložila skupina 180 kitajskih državljanov, ki so od japonske vlade zahtevali opravičilo in odškodnino. Trdili so, da je za posledicami kolere, griže, vraničnega prisada in tifusa, ki jih je proizvajala zloglasna japonska enota 731, umrlo najmanj 2100 Kitajcev. Enota 731 je bila nastanjena v mestu Harbin na severu Kitajske.
Uporaba biološkega orožja
Okrožno sodišče je v prvotni sodbi prvič priznalo, da je Japonska na Kitajskem uporabljala biološko orožje. Tokio je obstoj enote 731 priznal šele pred nekaj leti, podrobnosti o njenih dejavnosti pa še vedno niso znane. Zgodovinarji ocenjujejo, da je med njenimi eksperimenti umrlo do 250.000 ljudi.
Neuspešen obisk
Japonski zunanji minister Mačimura Nobutaka je medtem končal tridnevni obisk na Kitajskem, med katerim mu ni uspelo rešiti najhujše krize med državama po vzpostavitvi diplomatskih odnosov leta 1972. Nobutaka je v Peking prišel po opravičilo in odškodnino za škodo, ki so jo protestniki povzročili na japonskih diplomatskih predstavništvih in podjetjih. Peking je to zavrnil in zatrdila, da je za spor kriva Japonska in da je Tokio tisti, ki bi se moral opravičiti.
Koizumi je sicer znova spregovoril o svojih rednih obiskih svetišča Jasukuni v Tokiu, ki je posvečen japonskim vojakom, padlim v vojni, tudi obsojenim vojnih zločinov. Po njegovem mnenju njegovi obiski ne škodujejo odnosom s Kitajsko. "Vsaka država ima svojo zgodovino, tradicijo in drugačne poglede," je dejal Koizumi. "Svetišče obiskujem, da bi prisegel, da se nikoli več ne bomo vojskovali, in da bi izkazal sočutje z žrtvami vojne," je vztrajal.