V zadnjih dneh so ljudi na različnih koncih sveta prestrašili močni potresi. Obalo indonezijskega mesta Banda Aceh je stresel potres z magnitudo 8,6, sledil pa mu je potres z magnitudo 8,2. Nato je treslo Mehiko, in sicer z magnitudama 6,5 in 6,9. Tla so bila nemirna tudi v dveh ameriških zveznih državah – Oregonu, kjer so namerili magnitudo 5,9, in Kaliforniji z magnitudo 5,3.
Številke delujejo strašljivo, a analitiki ameriškega geološkega urada (USGS) pravijo, da to ne pomeni, da se obeta superpotres, prav tako ne vpliva na možnost močnega potresa kjer koli na svetu.
Letno v povprečju zaznajo 20.000 potresov, in sicer okoli 55 potresov na dan. Večina teh potresov je manjših, analitiki urada pa pravijo, da lahko v katerem koli prihajajočem letu pričakujemo okoli 16 večjih potresov. Vsak mesec USGS zazna enega ali dva potresa z magnitudo med 7 in 8.
Sicer pa opozarjajo, da so potresi že po naravi naključni dogodki. Nihče ne more napovedati, kako močni bodo ali kdaj se bodo zgodili, opozarjajo analitiki. Pri potresih ponavadi zaznamo cel niz potresov, in sicer v obliki glavnega sunka in popotresnih sunkov. Kljub temu analitiki menijo, da je malo verjetno, da je potres z magnitudo 8,6, ki je prizadel obalo mesta Banda Aceh, povzročil ali vplival na potrese, ki so nato stresli Mehiko, Kalifornijo in Oregon. Ljudje namreč pogosto vidijo vzorce in povezave med nekaterimi dogodki, ki v resničnosti pogosto niso povezani med seboj.
Po podatkih USGS se je pet najmočnejših potresov, ki so jih zaznali od leta 1900, zgodilo prav v zadnjih desetih letih. Tudi pri tem podatku analitiki pravijo, da ni razlogov za zaskrbljenost. Po lanskem potresu, ki je prizadel Japonsko, so strokovnjaki preučevali možne povezave, ki bi lahko napovedovale naslednje tresenje tal, kje se bo to zgodilo in kakšna bo magnituda. A vzorca niso odkrili. "Ali bi morda še en potres spremenil to raziskavo? Morda, a najverjetneje ne. Gre za človeško naravo, ki nam da misliti, da je "veliki" potres neizogiben. Tu ne gre za znanost. Lahko bi se zgodil danes ali pa pred dvema dnevoma," je dodal eden izmed strokovnjakov v USGS.
V uradu poudarjajo, da čedalje boljša komunikacija med ljudmi in povečano zanimanje za naravne nesreče vodita do tega, da se dandanes javnost o potresih uči mnogo hitreje kot nekoč.
Nove ugotovitve
So se pa iz primera Bande Aceh nekaj novega naučili tudi znanstveniki. Pri večjih potresih se tla premikajo vertikalno, pri tem pa povzročijo katastrofalno škodo in sprožijo uničujoče cunamije. A v omenjenem primeru so se tla premikala horizontalno, takšno gibanje pa ne povzroči večjih popotresnih valov. Strokovnjaki pred tem niso verjeli, da je možen potres z magnitudo 8,6 in horizontalnim premikanjem tal. Zdaj imajo polne roke dela, saj morajo preučiti nov vidik potresov.
Zaskrbljeni so tudi v ameriški zvezni državi Kaliforniji, saj skozi njo potekajo tektonske plošče, ki bi se ob potresu premikale horizontalno. Prav zato so pristojne službe pri svojih odločitvah in pripravah na morebitni potres upoštevale, da ta ne more biti močnejši od 8,5. Predstavniki ameriškega geološkega urada opozarjajo, da potresov ne moremo nadzorovati, lahko pa nadzorujemo okolje. "Prepričajte se, da je vaš dom potresno varen, skladiščite vodo, naredite načrt. Ne morete vedeti, kdaj bo udaril potres, lahko pa poskrbite, da boste varni, ko udari," so Američanom svetovali strokovnjaki, poroča spletna stran ABC news.
KOMENTARJI (29)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.