Predsednik republike Borut Pahor v četrtek potuje v Washington, kjer bo v petek sprejem ob 20. obletnici delovanja sklada ITF. To je omenil tudi predsedniku ZDA Donaldu Trumpu in prvi dami Melanii Trump.
"Omenil sem, da bomo v petek imeli sprejem, pravzaprav konferenco ob 20. obletnici sodelovanja z ZDA pri skladu za razminiranje ITF. Povedal sem jima, da bi si želeli neko pozornost z vrha ameriške politike, zaradi česar je ta prireditev v Washingtonu," je dejal Pahor.

Ni vedel, komu bi ustregel
"Moram reči, da sta se oba prijazno odzvala, ampak ne da bi imel sedaj kakšne iluzije glede visoke udeležbe na tem sprejemu. Moram pa reči, da je zelo prijetno, če je prva dama ZDA Slovenka. Ne vem, ali je hotela ali ne malce ujeziti soproga, ampak z mano se je pogovarjala slovensko, on pa angleško in v nekem hipu nisem vedel, komu bi ustregel. Skušal sem obema," je dejal Pahor.
Dejal je, da se zaveda, da bo četrtek pomembna prelomnica v ameriški politiki ne le zaradi zaslišanja kandidata za vrhovnega sodnika v senatu, ampak tudi zaradi načrtovanega pogovora med Trumpom in namestnikom pravosodnega ministra ZDA.
"Vse to so teme, ki zelo bremenijo ameriško politiko in v takšnih razmerah je potrebno razumeti okoliščine in se prilagoditi," je dejal Pahor, ki tako ne pričakuje prihoda predsednika ZDA na dogodek za ITF.

'ZDA ostajajo pomemben zaveznik in partner Slovenije'
Pahor je sicer slovenskim dopisnikom v New Yorku zagotovil, da ZDA ostajajo pomemben partner in zaveznik Slovenije, čeprav ga skrbi, da je Washington odstopil od Pariškega podnebnega sporazuma in iranskega jedrskega dogovora.
Pahor je skupaj z drugimi svetovnimi voditelji na splošni razpravi 73. Generalne skupščine ZN poudaril pomen multilateralizma, to je skupnega delovanja držav za doseganje skupnih ciljev. Posebej odločen je bil francoski predsednik Emmanuel Macron. Ameriški predsednik Trump je po drugi strani izpostavljal pomen državne suverenosti, torej naj si vsak prizadeva za svoje cilje, ampak bolje, da so v skladu z ameriškimi.
"Mislim, da je to sporočilo, ki so ga dali tudi drugi evropski voditelji, zlasti voditelji majhnih držav. ZDA so velika država z močno vojsko in velikim vplivom v mednarodni politiki in gospodarstvu. Slovenija ni. Nas multilateralizem varuje, daje nam mir in možnost, da kot majhna država v tem svetu razvijamo svoje potenciale," je dejal Pahor in dodal, da imajo ZDA seveda vso pravico braniti svoje interese.
Slovenija zagovarja mednarodni red in sodelovanje, ker v nasprotnem primeru ostane sama. "Amerika si lahko to privošči, Slovenija nekoliko težje. Našim ljudem v Sloveniji veliko govorim, da če se bodo stvari obrnile proti našim željam, bomo sposobni braniti naše interese. Vendar če lahko tej in prihodnjim generacijam zagotovimo, da bodo razvijali svoje talente v mednarodnem miru in varnosti, potem se mi vendarle zdi vredno zagovarjati bolj učinkovit mednarodni red," je dejal Pahor.
Sicer pojma suverenosti ne zavrača povsem, kajti Slovenci so se pred skoraj 30 leti borili za svojo državo. Suverenost je pomembna, obenem pa EU Sloveniji daje okolje varnosti in miru. "ZN pa so z vsemi svojimi problemi in slabostmi okolje, ki zagotavlja, da Slovenija v globalnem svetu enakovredno nastopi za govorniškim odrom tako kot predsednik Trump in pove svoja stališča," je razložil Pahor in zagotovil, da bo storil vse, da se ohranita vera in upanje v mednarodni red, ki ga je seveda potrebno narediti bolj učinkovitega.
Trump je na začetku svojega govora v Generalni skupščini, ko se je podobno kot na zborovanjih s svojimi podporniki hvalil z lastnimi dosežki, naletel na pritajeno muzanje svetovnih voditeljev in diplomatov. Pahor je menil, da je bil odziv na Trumpa iskren, vendar je bil iskren tudi Trumpov odziv nazaj.
"Mislim, da je za Slovenijo pomembno, da razume, da ima opravka z eno od svetovnih velesil, ki je naša zaveznica in ne glede na različne poglede na Pariški podnebni sporazum in iranski jedrski sporazum," je dejal Pahor, ki upa, da se bodo ZDA vrnile k obema sporazumoma.
Pahor poudarja, da so Trumpa izvolili ameriški volivci, kar je potrebno spoštovati, ker sedaj to, kar govori, govori v imenu ameriškega ljudstva. Čeprav pa tako kot voditelji demokratičnih držav po svetu pove kaj za svojo in ne le mednarodno javnost. Pahor meni, da je Trump o svojih uspehih govoril predvsem svoji javnosti.
"Naj bom zelo jasen. Ameriški politiki ne privoščimo neuspeha. Je drugačna od tradicionalne kot smo je vajeni v zadnjih desetletjih, recimo glede EU, zveze Nato in globalnih vprašanj, ampak tako so se odločili volivci in to moramo spoštovati," je dejal Pahor in opozoril, da velikih svetovnih problemov brez ZDA verjetno ne bo mogoče rešiti.
Pahor se tudi strinja, da so mednarodne ustanove potrebne posodobitve in večje učinkovitosti, vendar pa so ustanove, kot je EU, za Slovenijo zelo pomembne. "Če bodo stvari šle proti našim interesom, se bomo že znašli, vendar bo to terjalo ceno, ki je ne bi rad plačal in je verjetno ne bi rad nihče. Radi bi probleme reševali po mirni poti. Kot smo dosegli arbitražni sporazum po mirni poti, ga želimo tudi uveljaviti. Mi smo zdaj na varni strani. Sodišče je določilo potek meje, ki zaradi Hrvaške še ni uveljavljena." Pahor glede tega poziva k potrpežljivosti in dialogu.
Pahorja spremlja zunanji minister Miro Cerar, ki se je v torek udeležil transatlantske večerje v organizaciji ameriškega državnega sekretarja Mika Pompea, danes se udeležuje dogodka o Siriji, sestanka ministrov srednjeevropske pobude, na programu pa ima tudi srečanje s kolegom iz Vietnama. Predsednik Pahor je sicer v govoru na začetku 73. zasedanja Generalne skupščine ZN v New Yorku izrazil trdno podporo Slovenije multilateralizmu, vladavini prava in človekovim pravicam, to je 70 let staremu sistemu, ki skuša preprečiti ponovitev grozot svetovne vojne.
KOMENTARJI (278)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.