Več kot 40 potnikov je bilo poškodovanih, a skoraj čudežno je pristanek letala v morju na letališču na Baliju preživelo vseh 95 odraslih potnikov in članov posadke, pet otrok in dojenček. Veliko je k srečnemu razpletu prispevalo dejstvo, da je letalo padlo v plitvo vodo, sicer bi se potopilo v nekaj minutah, tragedija pa bi bila precej večja.
Vzrok nesreče še ni znan, so pa preiskovalci iz letala že odstranili črno skrinjico, ki bi naj razkrila, kaj se je v pilotski kabini dogajalo tik pred nesrečo.
Prav tako so takoj po nesreči na krvni test poslali pilota, da bi ugotovili, ali ni bil morda pod vplivom prepovedanih snovi.
Na nakupovalnem pohodu, a brez pilotov?
Kot so sporočili iz družbe Lion Air, letalo, ki se je ob padcu v plitvo vodo prelomilo na dva dela, ne bo nikoli več poletelo, saj je primerno le še za odpadni material. Letalo je bilo sicer skoraj novo, prvič je poletelo lani.
Pristojno ministrstvo je odredilo natančno preiskavo nesreče, kot kažejo novi podatki, pa letalo v morje ni padlo s pristajalne steze, ampak jo je povsem zgrešilo in pristalo v morju.
Varnost letalskega prometa sicer ni nekaj, s čimer se lahko Indonezija pohvali, opozarjajo strokovnjaki, kljub temu da z letalom potuje ogromno turistov, vse več pa je zaradi gospodarskega razcveta tudi domačih potnikov. Na včerajšnjem letu so bili sicer ob domačinih tudi trije tuji potniki.
Lion Air je v Evropi malo znana letalska družba, tudi zato, ker ima zaradi neizpolnjevanja varnostnih standardov, prepoved letenja na območju Evropske unije. Ustanovljena je bila pred trinajstimi leti, ko je imela le eno letalo, zdaj pa velja za najhitreje rastočo indonezijsko letalsko družbo, ki je lani šokirala z naročilom 234 Airbusovih letal A320, kar se je zgodilo le malo po tem, ko so med obiskom Baracka Obame v Indoneziji podoben posel podpisali tudi z Boeingom.
Strokovnjake za letalsko varnost ta razcvet družbe skrbi, saj opozarjajo, da v Indoneziji enostavno ni dovolj pilotov, ki bi izpolnjevali vse zahteve za letenje s temi letali, zato jih skrbi, kakšne ljudi družba zaposluje za upravljanje z novimi posodobitvami.
Da ima družba težave s piloti, je postalo jasno tudi lani, ko so oblasti tridesetim začasno odvzele licenco, ker so močno presegli največjo dovoljeno dnevno količino ur letenja.

Pristajalno stezo zgrešili že vsaj šestkrat
Poleg EU so Lion Air iz svojega zračnega sistema izločili tudi v ZDA, slab sloves pa ima celo na domačem trgu. Med letoma 2004 in 2006 so letala Lion Aira doživela kar šest nesreč, v najhujši je umrlo 25 ljudi, druge niso terjale življenj. V večini primerov pa so letala napol ali povsem zgrešila pristajalno stezo, poroča malezijski Dailyexpress.
Družbo sta leta 1999 ustanovila brata Kusnan in Rusdi Kirana, ki sta na 33. mestu lestvice najbogatejših Indonezijcev, njuno premoženje ocenjujejo na nekaj manj kot milijardo dolarjev. Tržno nišo sta najprej našla v prevažanju delavcev, družba pa zdaj leti v 72 destinacij, večinoma v Indoneziji in Saudski Arabiji.
Infrastruktura ne dohaja razcveta
Vendar pa težava poletov v Indoneziji ni le pomanjkanje pilotov, kriva niso niti slaba letala. Vse večja težava je zastarela in dotrajana infrastruktura, ki ne prenese vse večjega prometa, a se vanjo vlaga le malo.
Dober primer je radarski sistem na Baliju, ki sicer velja za enega najbolj priljubljenih turističnih ciljev na svetu. Precejšen del leta naj bi namreč deloval pomanjkljivo ali pa sploh ne.
KOMENTARJI (33)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.