
Dolge priprave, novi objekti, številne obnove in večkrat napisan proračun. Vse to je doslej zaznamovalo priprave na londonsko olimpijado. Še posebej večkrat spremenjen proračun je dolgo zaposloval Britance. Študija Univerze v Oxfordu je namreč pokazala, da bo londonska olimpijada najbolj presegla predvideni proračun med vsemi prizorišči v zadnjih šestnajstih letih. Olimpijada v Atlanti se je takrat podražila za kar 147 odstotkov.
V prošnji za organizacijo je London navedel, da se bodo stroški gibali okoli 4,2 milijarde britanskih funtov, a so doslej odšteli že skoraj 9,3 milijarde funtov. Do konca olimpijade pa naj bi bil začetni proračun presežen za približno 179 odstotkov, ocenjujejo ekonomisti.
Precej so k višjemu znesku prispevali tudi višji izdatki za varnost. Varnost je namreč ena glavnih skrbi organizatorjev, ki jim je za razliko od mnogih predhodnikov vse drugo uspelo pripraviti pravočasno.
Da bi športnikom in gledalcem zagotovili najvišjo možno mero varnosti, so doslej pripravili več testov varnostnega načrta. Tudi zadnji je pokazal, da luknje v varnosti še obstajajo, a naj bi jih skušali odpraviti. Tudi v ta namen na strehe nekaterih stavb nameščajo protiletalsko zaščito, če bi se teroristi napada lotili kot v New Yorku leta 2001, kjer so stolpa WTC napadli z ugrabljenimi letali.
Pred terorističnimi napadi naj bi prizorišče sicer zaščitili z varovanjem zračnega prostora v velikosti 48 kilometrov okoli olimpijskega parka, je poročal Telegraph. Za to bodo uporabljeni lovci eurofighter typhoon skupaj s helikopterji lynx in puma z ostrostrelci. V zraku bodo za njihovo podporo in nadzor zračnega prostora skrbela tudi letala E-3D sentry za zgodnje opozarjanje in obvladovanje ter helikopterji Kraljeve mornarice tipa sea king. Na tleh je vojska varovanje zračnega prostora uvedla še na 14 dodatnih lokacijah, namestili so dodatne mobilne radarske sisteme ter protiletalski raketni sistemi HVM in rapier skupaj z radarskimi sistemi za odkrivanje in aktivno obrambno sposobnost.
Na reko Temzo je že maja priplula tudi največja vojna ladja Kraljeve mornarice HMS Ocean, ki bo odskočna deska za štiri mornariške in štiri vojaške helikopterje. Po Temzi bodo plula tudi patruljna plovila P2000, ki bodo preiskovala neznane dogodke in ljudi na vodi. Ladja HMS Bulwark bo varovala tekmovanje v jadranju.
Olimpijado bo sicer varovalo 17.000 pripadnikov vojske, mornarice in letalstva. Britanska vlada je v protiteroristične ukrepe investirala kar 662 milijonov evrov.
Za varovanje olimpijade so sicer najeli podjetje G4S, ki naj bi priskrbelo še skoraj 24.000 varnostnikov, študentov in prostovoljcev, a je po zadnjem varnostnem testu tarča kritik, da ne izpolnjuje pogodbenih obveznosti, saj jim še vedno manjka skoraj 3500 članov varnostnega osebja.
A organizatorji trdijo, da razlogov za skrbi ni, saj bodo za večino varnosti poskrbeli vojaki in policisti. Med drugim bodo vpoklicali tudi vojake, ki so še pred kratkim služili v Afganistanu.
KOMENTARJI (69)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.