"Ne obupajte," je prek videokonference rudarjem dejal Moncho Sabella, eden od članov rugby ekipe. Rudar Luis Urzua mu je odgovoril: "V imenu vseh rudarjev se vam zahvaljujem in upam, da vas bomo lahko kmalu objeli."
O letalski nesreči letala v Andih so posneli tudi film "Živi" (Alive). 16 preživelih je kar 72 dni na temperaturah krepko pod ničlo preživelo in dočakalo reševalno ekipo. Da bi preživeli, so bili prisiljeni jesti meso svojih umrlih kolegov.
"Razumem, kaj preživljajo, popolnoma jih razumem. Čutim veliko stvari, ki sem jih čutil na gori," je dejal Sabella. "Njihova velika prednost je, da so v stiku z reševalno ekipo. Pomembno je, da ostanejo enotni," je dodal.
Pred tem so se člani urugvajske ekipe srečali tudi z družinami ujetih rudarjev. Pravijo, da so z obiskom želeli izraziti podporo in se še enkrat zahvaliti čilskim oblastem, ki so jih leta 1972 rešile. Dejali so, da so prepričani, da bodo rudarji preživeli. "Tako kot smo se mi vrnili iz gore in spet normalno zaživeli, tudi njih čaka čudovito življenje," je dejal Pedro Algota, preživeli nesreče v Andih. "Poglejte nas, 38 let po nesreči, nas je vseh 16 še živih. To je dokaz, da lahko človek preživi najhujše," je dodal.
33 rudarjev je 700 metrov globoko ujetih že skoraj mesec dni, počakati pa morajo še vsaj dva do štiri mesece, da inženirji izvrtajo rešilni jašek. Na kraj so že prispeli Nasini strokovnjaki, ki jih je v San Jose povabila čilska vlada, da bi rudarjem ponudili nasvete, kako ohraniti fizično in duševno kondicijo, medtem ko čakajo na rešitev.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.