
Ker Michelle Obama ob obisku Saudske Arabije v družbi novega kralja Salmana ni nosila pokrivala, naj bi s tem užalila tamkajšnje prebivalce, nacionalna televizija naj bi zameglila njeno podobo. To je nekaj od informacij, ki so po obisku ameriškega prvega para v tej državi, zaokrožila po spletu.
A informacije o škandalu so se izkazale za lažne. Se je pa izkazalo, da je bilo kritik na račun Michelle le za vzorec – borih 1700, od tega jih je iz Saudske Arabije prišla je slaba tretjina.
Obamova prav tako ni edina, ki je državo obiskala v "zahodni opravi", le sledila je Hillary Clinton, Lauri Bush ali Angeli Merkel.
Škandala tako ni bilo, je pa po mnenju analitikov lažni škandal pokazal, kako turbulenten je dejanski odnos med zaveznicama, ki sicer potrebujeta ena drugo, a se razlikujeta v nekaj temeljnih vrednotah, med drugim tudi v odnosu do žensk.
ZDA z močno Saudsko Arabijo sodelujejo, ker jih zanima stabilnost na bližnjem vzhodu, obenem pa kritizirajo odnos do žensk, ki so v saudski družbi povsem podrejene moškim, ali odnos do medijske svobode. Zgodba blogerja, obsojenega na bičanje je namreč še zelo živa. Opravo Obamove tako nekateri razumejo tudi kot njeno sporočilo, da so ženske samostojna bitja, ki spadajo v javno sfero.
KOMENTARJI (36)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.