Gospodarstvenike, politike in medijske voditelje, zbrane v letoviškem kraju Davos v švicarskih Alpah, sta nagovorila Bono in Al Gore. Pevec in nekdanji ameriški podpredsednik sta znova poudarila pomen boja na dveh frontah, ki pa sta pravzaprav povezani: proti globalnemu segrevanju in revščini po svetu.
Al Gore, ki si je s svojim bojem proti klimatskim spremembam prislužil Nobelovo nagrado za mir, je svetovne voditelje znova pozval k odločnejši akciji. "Poleg tega, da zamenjamo žarnice, je treba, kar je veliko pomembneje, zamenjati zakone ter obveze iz mednarodnih pogodb,“ je dejal.
Gore, ki je leta 2000 za las izgubil tekmo za Belo hišo, je prepričan, da je ameriška okoljska politika pod predsednikom Georgem Bushem katastrofalna. Verjame pa, da se bo to izboljšalo, takoj ko bo v Ovalno pisarno sedel drug človek. "Kdor koli bo izvoljen, bo imel drugačno in boljše stališče.. Toda bodimo si na jasnem, ne glede na to, kdo nas bo vodil, vprašanje okolja bo obravnaval odgovorno in učinkovito samo, ko ga bo k temu prisililo ljudstvo,“ je sklenil.
Na Svetovnem gospodarskem forumu (WEF) je letos rekordno število delavnic namenjenih vprašanju globalnega segrevanja, zbrane je nagovoril tudi vodja medvladnega foruma ZN o podnebnih spremembah (IPCC) Rajendra Pachauri. A pozornost več kot 2500 zbranih je kljub temu bolj usmerjena v krizo na svetovnih trgih.
Ne ravno optimistično sporočilo je Davosu in svetu namenil vodja Organizacije za hrano in kmetijstvo (FAO) pri ZN Jacques Diouf. Prepričan je, da tudi upočasnitev gospodarske rasti in morebitna recesija v Združenih državah ne bosta ustavili rasti cen hrane, ki v zadnjih mesecih dosegajo rekorde. Vzroki za to ne bodo izginili. In kateri so? Klimatske spremembe, večje povpraševanje držav v razvoju, rast prebivalstva in vse večja uporaba biogoriv.
Slednja pa, še ugotavljajo poznavalci, niso tako zelo bio kot bi človek mislil. "Za to, da proizvedeš liter biogoriva, porabiš 9000 litrov vode,“ je dejal direktor podjetja Nestle Peter Brabeck. Poleg tega na ogromnih površinah, še pred kratkim namenjenih poljščinam za prehrano, danes gojijo rastline za biogorivo. Polja se širijo in izrinjajo gozdove, vse več majhnih kmetov pa ostaja brez zemlje in brez možnosti za dostojno življenje. Intenzivno kmetijstvo poleg tega že samo po sebi pomeni velik pritisk na okolje. Kako to, da večina svetovnih voditeljev še vedno tako vztrajno zagovarja uporabo biogoriv, se sprašuje Brabeck?
KOMENTARJI (39)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.