Avstrijska ljudska stranka (ÖVP), ki jo vodi nekdanji kancler Sebastian Kurz, je namreč ta mesec predlagala, da se pravica do plačevanja z gotovino zapiše v ustavo. "Upravljanje z gotovino je pogoj samostojnega življenja," je ob tem povedal Kurz. Njegov predlog ni naletel na velika nasprotovanja, še več, ideji so naklonjeni tako svobodnjaki (FPÖ) kot tudi socialdemokrati.
V FPÖ, ki so do maja skupaj z ljudsko stranko tvorili vlado, so spomnili, da so pred časom že sami predlagali ustavni amandma, ki bi zaščitil možnost plačevanja z gotovino. Socialdemokrati medtem zahtevajo postavitev novih bankomatov na podeželju in ukinitev provizij pri izplačilu gotovine.
Na Dunaju, ki je tudi popularna turistična destinacija, številne trgovine, gostilne in kavarne zavračajo plačilo s karticami. Mnogi dajejo prednost gotovini zato, ker "za seboj ne pušča sledi," piše portal SEEbiz.
Avstrijski strokovnjak za finančno pravo Werner Doralt je povedal, da Avstrijcem veliko pomeni zaščita njihove zasebnosti. "Če kupujem alkohol in zaradi plačevanja s kartico zabeležijo količino nakupa, je to poseg v mojo zasebnost," je povedal profesor z dunajske univerze.
Po zadnjih podatkih Evropske centralne banke (ECB) je bilo kar 67 odstotkov nakupov v letu 2016 izvedenih z gotovino, medtem ko je ta odstotek na Nizozemskem občutno nižji (27 odstotkov). Podobno kot Avstrijci tudi Nemci prisegajo na gotovino. Tam so pri 55 odstotkih nakupov uporabili gotovino.
Strokovnjak za ekonomsko psihologijo, Erich Kirchler, meni, da razlog za to tiči v zgodovinskem izkustvu Avstrijcev in Nemcev s totalitarnimi režimi in nadzorom države nad prebivalci. "V takšnih okoliščinah učinkovitost javnih institucij postaja nevarnost," meni Kirchler.
Ne glede na želje Avstrijcev bi sprejetje ustavnega amandmaja o pravici do plačevanja z gotovino verjetno imelo zgolj simbolično vrednost. Avstrija je namreč članica evroobmočja, kjer ima ECB zadnjo besedo glede monetarne politike, opozarjajo strokovnjaki.
Šilingi pod odejo
Po zadnjih raziskavah, ki jih je izvedla banka ING v 13 evropskih državah, Avstraliji in ZDA, so Avstrijci najmanj naklonjeni opuščanju plačevanja z gotovino, saj le 10 odstotkov ljudi meni, da bi bila ukinitev sprejemljiva, medtem ko je delež tistih, ki se strinjajo s prehodom na plačevanje s karticami, v drugih državah višji za povprečno 12 odstotkov.
Avstrijci so tudi zelo navezani na svojo staro valuto. 18 let po uvedbi evra imajo Avstrijci pri sebi še vedno veliko šilingov. Tudi letos je avtobus avstrijske narodne banke potoval po državi in zbiral šilinge. Letos so zbrali 19 milijonov šilingov oziroma 1,38 milijona evrov.
KOMENTARJI (202)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.