"Le naj pride, prijeli ga bomo," so sporočili iz urada za odnose z javnostmi hrvaškega premierja Tihomirja Oreškovića, je objavila televizija N1.
Orešković je sicer danes med obiskom v Vukovarju ocenil, da je oprostilna sodba Mednarodnega sodišča za vojne zločine na območju bivše Jugoslavije v primeru predsednika Srbske radikalne stranke Vojislava Šešlja sramotna ter da predstavlja poraz haaškega tožilstva.
Na novinarsko vprašanje, ali bo sodba Šešlju vplivala na obnašanje Hrvaške do približevanja Srbije EU, je odgovoril, da se ni nič spremenilo, ker so pogoji za vse države kandidatke jasni.
"Tako kot je Hrvaška morala izpolniti pogoje, jih bodo morali tudi oni. Upam, da bodo šli v pravo smer," je dodal.
"Če upoštevate, da je haaško sodišče obsodilo Šešlja na štiri leta in devet mesecev zapora zaradi nespoštovanja sodišča in groženj pričam, danes pa ga je oprostilo zaradi hujskanja in spodbujanja na uničenje celotnih narodov in genocid, to ne more biti nič drugega kot poraz mednarodnega kazenskega prava," je izjavila hrvaška predsednica Kolinda Grabar-Kitarović.
Poudarila je, da je Šešljeva politika na Hrvaškem nepopravljivo doživela svoj prvi in največji poraz. Dodala je, da danes molijo za vse žrtve Šešlja in velikosrbske politike od Vukovarja preko Sarajeva in Srebrenice do Kosova. "Moram povedati, da Hrvaška ne more in ne bo sprejela te sramotne sodbe ter bo nadaljevala delati vse kar je v njeni moči, da bo pravda zadovoljena. Mednarodno pravo danes morda ni opravičilo zaupanje, a verjemite, pravda bo", je še izjavila.
Prvi podpredsednik hrvaške vlade Tomislav Karamarko je dejal, da je nad oprostilno sodbo zgrožen. Dejal je, da ima Šešlja za zloglasnega vojnega zločinca. Kot je dodal, je Šešelj po njegovem mnenju tudi "harlekin, ki se očitno smeji vsem na Hrvaškem, celemu svetu in haaškemu sodišču, ki ni vedelo, kakšno sodbo sprejeti".
Predsednik hrvaškega sabora Željko Reiner je izrazil upanje, da gre za napako haaškega sodišča ter da bo pravica na koncu zmagala ne glede na to, da gre za sodišče, ki odloča tudi na podlagi drugih kriterijev in ne le pravnih. Pričakuje, da bodo napako popravili po pritožbi na današnjo prvostopenjsko odločitev.
V saborskem odboru za veterane so nad sodbo ogorčeni in so zahtevali sklic izredne seje hrvaškega sabora.
Današnja sodba Šešlju je žaljiva in šokantna za vse žrtve agresivne velikosrbske politike ter uničujoča za proces sprave med ljudmi in sosednjimi državami, je ocenil hrvaški zunanji minister Miro Kovač. "Vsi tisti na svetu, ki hujskajo k vojni, se sklicujejo na etnično čiščenje in izvajajo politiko nasilnega spreminjanja mednarodno priznanih meja, so na ta način dobili bianko menico," je izpostavil.
Predsednik Primorsko-goranske županije in kandidat za šefa največje hrvaške opozicijske stranke SDP Zlatko Komadina je izjavil, da gre za za nov poraz pravosodja, nov zločin nad žrtvami vojnih zločinov in nov kamen spotike v odnosih med Hrvaško, Srbijo in BiH.
"Haaško sodišče je tudi v tem primeru pokazalo, da je politično sodišče. Upam, da bo na to odgovorila EU, katere zastave Šešelj zažiga in zanika vse njene vrednote. Hrvaška mora odgovoriti, ker ne moremo v prihodnost, če ne bomo razčistili preteklosti," je dejal Komadina.
Prejšnji hrvaški minister za veterane Predrag Matić je neposredno po objavi današnje odločitve haaškega sodišča za hrvaško uredništvo regionalne televizije N1 izjavil, da je v šoku.
"Lahko takoj rečem, da gre za še en dokaz, da pravo in pravičnost pogosto nista isto. To je klofuta žrtvam hujskaške politike Šešlja, ki tega nikoli ni skrival," je dejal Matić, ki je po zasedbi Vukovarja devet mesecev preživel v koncentracijskih taboriščih za hrvaške ujetnike v Srbiji.
"Ne glede na današnjo sodbo mi vemo, kdo je Šešelj", je še povedal.
Odzvala se je tudi nekdanja hrvaška premierka Jadranka Kosor. "Sodišče s tem sporoča svetu, da se zločin splača," je zapisala na Twitterju. "Sramota," še zaključuje Kosorjeva, ki je bojda ob novici ostala brez besed.
Številni Vukovarčani so razočarani, ker se spominjajo, da so Šešljevi prostovoljci zagrešili vojne zločine na Ovčari. O tem so tudi pričali na sojenju Šešlju v Haagu. Sodba je negativno presenetila tudi številne druge državljane.
Razočarani tudi v Bosni in Hercegovini
Munira Subašić, predsednica združenja Matere enklav Srebrenice in Žepa, je ogorčena nad presojo sodišča. “Ne dolgo nazaj sem slišala, da je Šešelj njihova največja nočna mora in da so ga izpustili le zato, da se ga rešijo. To ni slučaj, temveč gre za nekakšno igro,” je prepričana. Pravi, da so za takšno razsodbo krivi srbski in ruski lobiji.
“On je svoboden, zdaj pa bo tožil naše otroke, ki so preživeli. Gre za to, da bi radi žrtve enačili z zločinci. Videli bomo, kaj bo zdaj storila naša pametna elita,” pravi in dodaja, da je vesela, da obstaja haaško sodišče, a da očitno politika počasi trka na njihova vrata.
Nikolić "indiferenten"
Srbski predsednik Tomislav Nikolić se očitno ne misli spuščati v komentarje oprostilne sodbe. Izjavil je, da je do sodbe svojemu nekdanjemu strankarskemu kolegu "indiferenten". "Nisem razmišljal, kaj bi se lahko zgodilo, vendar pa je merilo za Srba, ali ga je haaško sodišče oprostilo ali obsodilo," je dejal srbski predsednik, ki je bil sicer vrsto let Šešljev politični sopotnik v Srbski radikalni stranki, nato pa je z "odpadniki" osnoval novo, zdaj vladajočo Srbsko napredno stranko.
Srbski premier Aleksandar Vučić pa je komentar razsodbe napovedal za petek, ko po seji vlade na novinarski konferenci komentiral tako razsodbo Šešlju kot tudi bivšemu predsedniku Republike srbske Radovanu Karadžiću, ki je bil prejšnji teden v Haagu obsojen na 40 let zapora. Napovedal je tudi komentar glede situacije v regiji in o prihodnosti Srbije.
Dodik: To je bil politični proces
Predsednik Republike Srbske Milorad Dodik je oprostilno sodbo pozdravil. Nad njo ni presenečen, saj da je bilo že v procesu sojenja "popolnoma jasno, da je tožilstvo haaškega sodišča sprožilo še en neutemeljen in politični, ne pa pravni proces"."Izrek sodbe Šešlju danes v Haagu je potrdil ves nesmisel 'mednarodne pravice', ki se jo je skušalo promovirati skozi to sodišče, saj kako bi drugače pojasnili dejstvo, da je tako izčrpavajoče, maratonsko sojenje, kot ga je imel Šešelj, dobilo takšen epilog," je dejal.
Menil je še, da bi morali Šešlju dati priznanje za vztrajnost, sposobnost in pripravljenost, da iz povsem neenakopravnih pogojev in nepravičnega sojenja izide kot zmagovalec. "Prepričan sem, da bo haaški proces proti Šešlju dal zelo velik doprinos pravni znanosti, a da bo hkrati še en dokaz pravne sramote, ki leta označuje haaško sodišče. Ko je šel prostovoljno v Haag, je rekel, da gre premagat haaško sodišče. In zmagal je," je še dejal Dodik.
'Sodba lahko pod vprašaj postavi tudi nekatere druge že pravnomočne razsodbe'
Odzval se je tudi predsednik združenja bivših pripadnikov vojske bosanskih Srbov Milomir Savčić, ki je prav tako izrazil zadovoljstvo z razsodbo Šešlju. Menil je, da bi ta sodba lahko vplivala tudi na pritožbeni proces v primeru Radovana Karadžića. "Ker so bile v razsodbi Šešlju potrjena neka nova dejstva, lahko to pod vprašaj postavi tudi nekatere druge že pravnomočne razsodbe, ki jih je izreklo to sodišče," je menil Savčić.
Šešljevi privrženci v Srebrenici izzivali Bošnjake
Šešljevi privrženci na vzhodu BiH pa so razsodbo bučno proslavili. Kot poročajo lokalni mediji, se je kolona vozil z zastavami Srbske radikalne stranke, ki jo vodi Šešelj, peljala po cesti med Bratuncem in Srebrenico, nato pa ob hupanju krožila po središču Srebrenice.
Ob tem so grozili prebivalcem, kar je potrdil tudi župan Srebrenice Ćamil Duraković. Kot je pojasnil za medijsko mrežo Al Jazeera, so med drugim vzklikali, da bodo znova klali, policija pa je vse le nemo opazovala. Šešljevi pristaši so Srebreničane provocirali, medtem ko je v bližnjem spominskem centru Potočari potekala spominska slovesnost ob 13. obletnici kolektivnega pokopa prvih 600 žrtev genocida v Srebrenici. Tam so sile bosanskih Srbov leta 1995 ubile okoli 8000 Bošnjakov.
KOMENTARJI (437)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.