
Britanski premier Tony Blair je izjavil, da se Velika Britanija z Iranom ne bo pogajala o usodi britanskih vojakov, ki so jih v petek zajele iranske sile. "Pomembno je, da jih rešimo zdrave, vendar ne moremo vstopiti v neko barantanje," je poudaril Blair.

Zaradi 15 britanskih vojakov, ki jih Iran še vedno zadržuje, namerava Velika Britanija sklicati zasedanje Varnostnega sveta. Kot poročajo britanski mediji, naj bi med članicami VS Združenih narodov že krožil osnutek resolucije, v kateri je poudarjeno, da so britanski mornarji imeli mandat ZN.
Britanski premier Tony Blair je pred britanskim spodnjim domom v Londonu napovedal povečanje mednarodnega pritiska. Ameriški predsednik George Bush pa je v telefonskem pogovoru z Blairom zagotovil vso svojo podporo. Velika Britanija je v sredo že zamrznila vse stike s Teheranom

Iran je od Londona zahteval opravičilo zaradi, kot trdijo v Teheranu, nezakonitega vstopa britanskih mornarjev v iranske ozemeljske vode prejšnji petek.
V Teheranu so tudi predstavili dokaze, da so britanski vojaki pred zajetjem v iranske vode zapluli kar šestkrat. To naj bi iranski vojaki dokumentirali tudi z videoposnetki. Sicer pa je neimenovani predstavnik iranske vojske tudi dejal, da so položaj britanskih vojakov zabeležile njihove naprave za satelitsko spremljanje položaja, ki dokazujejo vstop v iranske vode.
Na žalost smo med našo misijo vstopili v iranske vode. Kljub tej napaki, so (Iranci) z nami ravnali človeško in za to jim bom večno hvaležna. Del pisma, ki naj bi ga napisala zajeta vojakinja. Objavilo ga je iransko veleposlaništvo v Londonu,
Iranski zunanji minister Manušer Motaki pa je predstavnikom britanskih oblasti že včeraj ponudil, da obiščejo zajete vojake ter obljubil, da bodo izpustili edino žensko vojakinjo, Faye Turney. Kot pogoj za to je postavil, da Velika Britanija prizna, da so se njeni vojaki in mornarica med zajetjem nahajali v iranskih teritorialnih vodah.
Svojo odločitev je Iran danes nekoliko "popravil", ko je sporočil, da so izpustitev edine ženske med zajetimi vojaki preložili. Sekretar iranskega sveta za nacionalno varnost Ali Laridžani je dejal, da se je "Iran sicer odločil, da bo mornarko izpustil, a je odločitev zaradi političnega hrupa, ki ga zganja London, začasno zamrznil".
Laridžani je ob tem še še dejal, da so se "britanski voditelji ušteli, ko so, namesto da bi poslali skupino strokovnjakov, da prouči problem, zagnali medijski vihar, napovedali zamrznitev odnosov in začeli govoriti o Varnostnem svetu". "To težave ne bo rešilo," je dejal in povedal, da je to ni prvič, da so britanske sile kršile iranske ozemeljske vode, čeprav se je Velika Britanija nazadnje, julija 2004, pisno zavezala, da tovrstnih kršitev ne bo več.
V spor pa se je danes vmešal tudi Pariz. Francosko zunanje ministrstvo je na zagovor poklicalo iranskega veleposlanika v Parizu in izrazilo zaskrbljenost glede zajetja britanskih vojakov. Kot so sporočili s francoskega zunanjega ministrstva, so s tem želeli izraziti solidarnost z Veliko Britanijo in pozvati Teheran, naj zajete vojake čimprej izpusti.
Posnetek na iranski televiziji
Iranska nacionalna televizija je sicer včeraj predvajala posnetek z nekaterimi od zajetih vojakov, med drugim je objavila tudi pogovor z mornarko. Na posnetku je prikazana z ruto na glavi in cigareto v roki. Po njenih besedah je britanska ladja prestopila iranske teritorialne vode. Z vsemi naj bi ravnali dobro in nihče od vojakov naj ne bi bil poškodovan.

Kot je znano, britanske oblasti od zajetja vojakov vztrajajo, da je njihova ladja plula v iraških vodah, iranske oblasti pa trdijo nasprotno - po njihovih navedbah naj bi britanski mornarji za dva kilometra prekoračili iransko mejno črto.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.