O slovenski blokadi hrvaških pogajanj so se razpisali tudi hrvaški mediji. Večernji list piše, da je Hrvaška v sporu s Slovenijo pred svetom utrdila podobo konstruktivnega igralca, premier Borut Pahor pa se je pokazal kot 'bad guy'. ''Čeprav hrvaška uradna politika ne želi povedati, da gre za slovensko izsiljevanje, pa hrvaški potrošniki, ki se odpovedujejo slovenskim izdelkom, na zadeve gledajo drugače. Z izsiljevanjem Hrvaške se Slovenija izpostavlja finančni škodi in slabemu ozračju v soseščini, medtem ko sploh ne rešuje vprašanja meje," še piše in opozarja, da Slovenija zdaj ravna enako, kot je v nekdanji SFRJ. Vedno namreč za svoje interese izkorišča geopolitičen položaj države, piše kolumnist Tomašević, ki trdi, da hočejo biti Slovenci vedno nekaj posebnega in si prizadevajo za privilegiran položaj.
Jutarnji list primerja Hrvaško, Makedonijo in Slovenijo glede izpolnjevanja zahtev mednarodne skupnosti. "Slovenija je izpolnila zahteve in vstopila v EU, Makedonija pa ni in je ostala zunaj Nata." Medtem ko Vjesnik poudarja, da je Slovenija zmanjšala prostor za kompromisno rešitev, pa Novi list ocenjuje, da Ljubljani ni do dobrososedskih odnosov, pravice, prava in demokracije. "Ni Slovenija čez noč namesto zajčjega dobila pogumno srce. Nedvomno so odmerek adrenalina Ljubljani vbrizgali tudi tisti, ki nimajo interesa, da bi Hrvaška kdaj koli stopila v EU, ali iz določenih razlogov sabotirajo Sarkozyja in francosko pobudo," izpostavlja Novi list.
Odziv svetovnih medijev
O zamrznitvi hrvaških pogajanj z EU so se razpisali tudi svetovni mediji. Ameriški Bloomberg poroča, da je Slovenija prižgala rdečo luč Hrvaški zaradi mejnih vprašanj, ki segajo še v čas Titove Jugoslavije. Slovenija, edina država nekdanje Jugoslavije, ki je članica EU, naj bi Hrvaško obtožila nepravične razdelitve meje v piranskem zalivu, ki preprečujejo slovenskim barkam neposredno pot v mednarodne vode.
Nemški dnevnik Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) pa piše: "Majhna Slovenija je tik pred tem, da bo pri širitvi EU na Hrvaško odigrala podobno vlogo kot majhna Irska pri blokadi Lizbonske pogodbe." FAZ še poroča, da bo slovenska vlada v petek blokirala načrtovano nadaljevanje pristopnih pogajanj, če Hrvaška iz pogajalskega materiala ne bo umaknila dokumentov, ki bi lahko po slovenskih stališčih prejudicirali prihodnjo odločitev o poteku meje med državama.
Z grožnjo blokade želi Slovenija na pogajalskih pogajanjih od Hrvaške očitno izsiliti politične koncesije in tako kompenzirati šibkost svojega pravnega mnenja v prihodnji pravni razsodbi, meni časnik in ob tem navaja besede vodje poslanske skupine opozicijske ljudske stranke (SLS) Jakoba Presečnika: "Če zamudimo to priložnost in bo Hrvaška nadaljevala s pogajanji, takšne priložnosti ne bomo imeli več." Opozicija glede tega vprašanja odločno podpira vlado. Nobena od strank si ne želi prislužiti očitka izdaje "nacionalnega interesa", zaključuje FAZ.
Poziv k bojkotu izdelkov
Med hrvaškimi uporabniki elektronske pošte kroži sporočilo, ki poziva k bojkotu slovenskih izdelkov. Tudi hrvaški mediji so danes povzemali izjave hrvaških državljanov, ki so povedali, da ne kupujejo slovenskega blaga oziroma da ne bodo več kupovali v Mercatorjevih prodajalnah.
Na spletu se je pojavilo elektronsko sporočilo, v katerem avtor ali več njih poudarjajo, da je čas za spremenjeno obnašanje do slovenske politike in da je treba nameniti pozornost izvoru blaga, ki naj bi ga kupili. "Slovenija izvaža na Hrvaško devet odstotkov svojega celotnega izvoza, kar pomeni, da je naša država med njihovimi petimi najpomembnejšimi izvoznimi trgi. Če nam bo uspelo vsaj nekoliko zmanjšati slovenski izvoz, lahko prizadenemo slovensko gospodarstvo in Slovenijo v celoti," so zapisali na spletu. Poudarili so, da blaga, ki je bilo narejeno v Sloveniji, ni treba kupovati. Tudi na priljubljeni spletni strani Facebook so oblikovali več skupin, ki pozivajo k bojkotu slovenskih izdelkov. Gre pa za nekaj več sto uporabnikov interneta.
Nekateri naključni potrošniki v Mercator centru v Zagrebu so po sredini objavi blokade hrvaških pogajanj z EU v kratki anketi za Jutarnji list dejali, da ne bodo "v Mercatorju kupili niti paštete več in da ne bodo odšli na smučanje ali po nakupih v Slovenijo".
Večernji list pa je danes poročal, da se rovinjska družba Adris zanima za nakup delnic Mercatorja. "V hrvaških poslovnih krogih se sliši, da je slovenska politika, kljub sporu glede meje, naklonjena prodaji Mercatorja hrvaškim ali srbskim podjetjem, ker bo vsaj ostal vtis, da ga niso za vedno zgubili", je poročal zagrebški časnik.
KOMENTARJI (747)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.