V Grčiji poteka splošna stavka proti varčevalnim ukrepom grške vlade. Zaradi stavke naj bi bili na grških letališčih odpovedani vsi poleti, letališkim delavcem pa se bodo pridružili tudi številni drugi, vključno z javnimi uslužbenci. Zaprte naj bi bile tudi banke in sodišča, stavka pa naj bi v skoraj vseh sektorjih potekala do četrtka.
Ohromljen je javni prevoz, bolnišnice delajo z zmanjšanim številom osebja, šole pa so tudi zaprte. Protestirajo tudi novinarji, časopisi pa bodo izšli šele v četrtek. Zaradi stavke bo danes in v četrtek oviran prevoz s tramvaji, avtobusi, podzemno in "navadno" železnico v Atenah ter v severnem pristaniškem mestu Solun.
Današnji protest je že sedmi to leto, proteste, ki so potekali maja, pa je spremljalo nasilje, v katerem so umrle tri osebe.
Izbruhnili hudi izgredi
Pred poslopjem parlamenta so policisti proti množici, ki je metala kamenje in molotovke, uporabili solzivec. Zamaskirani protestniki so poskušali vdreti tudi v poslopje finančnega ministrstva, na katero so odvrgli zažigalna sredstva.
Območje okoli finančnega ministrstva na trgu Sintagma je zato zajel gost dim. Pred bližnjim parlamentom so medtem potekali spopadi med jeznimi demonstranti, ki so med drugim razbijali tudi vozila, in policijo.
Nasilje je izbruhnilo, ko se je okoli 20.000 protestnikov med današnjo 24-urno splošno stavko v Atenah odpravilo proti parlamentu. O izbruhu nasilja med današnjimi protestnimi shodi poročajo tudi iz Soluna. Tam naj bi nasilna mladina metala zažigalne bombe na vladno poslopje ter poškodovala več bank in trgovin.
Sindikati: Sporočilo vladi
“Vladi moramo poslati sporočilo, da ne bomo sprejeli ukrepov, ki nas vodijo v revščino in brezposelnost,” je dejal predstavnik sindikatov ADEDY Ilias Iliopoulos. “Po glasovanju in sprejetju najslabše zakonodaje v zgodovini Grčije, opozarjamo na še več protestov čez praznike. Ne bomo klonili, bomo zmagali,” je še dejal.
“Dobro je, da so ljudje odšli na ceste. Vzeli so nam naše pravice. Potrpljenje ima svoje meje, mi imamo otroke in kredite,” je pred začetkom protestov dejal 57-letni bančni uslužbenec.
Delavci pa so zaradi predvidenega znižanja plač in premestitve zaposlenih v javnem sektorju stavkali že v torek. 24-urna stavka v grški prestolnici ni ohromila le cestnega prometa, temveč tudi letalskega, saj so "na tleh" ostala vsa letala.
Znižanje plač delavcem
V torek pozno zvečer je grška vlada v parlamentu sprejela paket reform, ki zmanjšujejo plače. Vse opozicijske stranke so nasprotovale reformam, levosredinske stranke pa so poudarile, da jih bo delovna zakonodaja vrnila v “srednji vek”.
Z novim zakonom naj bi tako bruto mesečne plače v državnih podjetjih omejili na največ 4000 evrov, plače državnih uradnikov, ki presegajo 1800 evrov na mesec, pa znižali za deset odstotkov. Sindikati varčevalnim ukrepom ostro nasprotujejo ter že mesec dni organizirajo stavke in demonstracije.
Kot je znano, sta EU in Mednarodni denarni sklad (IMF) Grčiji maja ponudila 110 milijard evrov pomoči, v zameno za pomoč pa sta od te države zahtevala, da sprejme stroge varčevalne ukrepe.
KOMENTARJI (51)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.