V napadu helikopterjev v regiji Momand so Natove sile uničile kontrolno točko na pakistansko-afganistanski meji in ubile 24 pakistanskih vojakov. 14 je bilo ranjenih. Med smrtnimi žrtvami naj bi bila tudi dva častnika pakistanske vojske. Kot poročajo pakistanske vojaške oblasti, so helikopterji vojaško kontrolno točko napadli brez pravega razloga, saj pakistanska stran za akcijo ni dala nikakršnega povoda.
Predstavnik za odnose z javnostmi Natovih sil, ki delujejo v Afganistanu (Isaf), je potrdil, da so bile uporabljene zračne sile kot podpora vojaškim enotam v bližini meje s Pakistanom. "V razpletu taktične situacije so vojaki potrebovali zračno podporo. Zračne sile so tudi prišle na kraj in zelo verjetno je, da se je takrat zgodil incident, v katerem so umrli pakistanski vojaki," je povedal predstavnik za stike z javnostmi pri Isaf general Carsten Jacobson. "Zavedamo se, da so umrli Pakistanci, ne vemo točno, koliko je žrtev, ne vemo še, kako obsežen je incident," je še dodal.
Na dogodek se je odzval tudi poveljnik Isaf, ameriški general John Allen, ki je napovedal temeljito preiskavo napada in izrazil sožalje družinam umrlih. Hkrati je Isaf danes zatrdil, da ostaja "zavezan izboljšanju varnostnih odnosov" s Pakistanom, vključno s koordinacijo operacij na obmejnem območju "v skupnem boju proti terorizmu".
Pakistanski premier Jusuf Raza Gilani je ostro obsodil napad. S pakistanskega zunanjega ministrstva so tudi sporočili, da je premier že izdal navodila, naj ministrstvo "najostreje" reagira pri Natu in ZDA. "Kateri koli napad vojske je napad na Pakistan. Ne bomo samo protestirali, ampak bomo z določenimi akcijami pokazali, da pakistanska vlada tega ne bo tolerirala," je zagrozil pakistanski minister za informiranje Firdus Ašik Avan.
Medtem je Pakistan zaprl dva mejna prehoda na meji z Afganistanom. Nato prek pakistanskega ozemlja s tovornjaki delno oskrbuje Natove sile v Afganistanu. Anonimni vir iz pakistanske carinske uprave je povedal, da so dobili ustni ukaz, naj ustavijo vse tovornjake, ki Natu v Afganistan dostavljajo potrebščine.
V mestu Jamrud v bližini mesta Pešavar so ustavili tovornjake in tankerje. Po poročanju pakistanskih oblasti je bila nadaljnja pot onemogočena 40 tankerjem in dostavnim tovornjakom, transport naj bi onemogočili zaradi varnostnih razlogov.
Pakistan je v odgovor na helikopterski napad od ZDA tudi zahteval, da morajo v 15 dneh zapustiti letalsko bazo Šamsi. Letalsko bazo, ki leži v odročni puščavi na jugozahodu Pakistana, je ameriška obveščevalna agencija Cia uporabljala kot središče za svoje brezpilotne napade. Pakistan je v preteklosti od ZDA že zahteval, da do junija zapusti to letalsko bazo.
V napadih na talibanske vojaške cilje v obmejnem pasu že več mesecev sodelujejo tudi ameriške sile. Lansko leto sta v napadu ameriškega helikopterja na tem območju umrla dva pakistanska vojaka, zaradi česar je Pakistan za nekaj časa zaprl obmejne dobavne poti za Natove enote v Afganistanu.
Že oktobra je poveljnik pakistanske vojske Ašfak Kajani ameriško stran pozval, naj v obmejnem pasu v severnem Vaziristanu ne izvaja enostranskih vojaških akcij ter naj se raje osredotoči na cilje v Afganistanu, namesto da v napade na militantne skupine vpleta pakistansko stran. Kljub temu je uradni Washington večkrat ponovil, da mora Islamabad začeti reševati vprašanja vojaških milic na obmejnem pasu, saj Pakistan po njihovem mnenju za rešitev ne stori dovolj.
KOMENTARJI (52)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.