Zahodni vojaški analitiki skoraj tri leta po začetku vala nasilja albanskih skrajnežev v državi leta 2001 ocenjujejo, da je položaj v Makedoniji stabilen, zato so se odločili omejiti mandat svojih enot na manjšo enoto za podporo reformam.
Analitiki obenem poudarjajo, da je v državi ostalo še nekaj varnostnih tveganj, med katerimi sta novoustanovljena ilegalna albanska skupina v Črni gori in organizirani kriminal.
Enote zveze Nato so v Makedonijo prišle septembra 2001, da bi nadzorovale uresničevanje ohridskega sporazuma. S podpisom omenjenega sporazuma se je v državi ob posredovanju mednarodne skupnosti leta 2001 končal oborožen spor z albanskimi skrajneži.
Vodenje mirovne misije v Makedoniji je od zveze Nato 31. marca lani za pol leta prevzela Evropska unija, konec junija lani pa je država unijo zaprosila za podaljšanje, saj je ocenila, da bo mednarodno vojaško pomoč potrebovala še do sredine decembra. EU je želji makedonske vlade julija ugodila in misiji mandat podaljšala do 15. decembra lani, ko je vojaško misijo EU Concordia nadomestila policijska enota EU Proxima.
Odprt "rdeči telefon" z Rusijo
Tta teden so pri zvezi Nato znova odprli varno neposredno telefonsko zvezo z Rusijo, kar je znak zbliževanja med nekdanjima sovražnikoma iz časa hladne vojne. Novi generalni sekretar zavezništva Jaap de Hoop Scheffer je v ponedeljek govoril z ruskim obrambnim ministrom Sergejem Ivanovom, s čimer je uradno odprl novo linijo, so danes objavili na spletni strani zveze Nato.
Neposredno zvezo med generalnim sekretarjem Nato in ruskim obrambnim ministrom so vzpostavili decembra. Linija bo še dodatno prispevala k poglobitvi odnosov med zvezo Nato in Rusijo, so še zapisali na spletni strani zavezništva.