
Libijske prehodne oblasti so za premierja imenovale elektro inženirja Abdela Rahima al Kiba. Prehodni nacionalni svet je to storil nekaj dni po tem, ko je razglasil osvoboditev Libije izpod dolgoletnega režima Moamerja Gadafija. Hkrati pa to sovpada s končanjem misije severnoatlantskega zavezništva v državi.
Prehodni nacionalni svet je tudi sporočil, da si želi v osmih mesecih izpeljati skupščinske volitve. Ta skupščina naj bi sestavila novo ustavo, potem pa naj bi leta 2013 izvedli prve parlamentarne večstrankarske volitve.
O novem premierju so glasovali člani Prehodnega nacionalnega sveta. Glasovanje je potekalo javno pred novinarji.
Nato končuje svojo misijo
Zveza Nato bo danes uradno zaključila operacijo Združeni zaščitnik. S tem spoštuje resolucijo Varnostnega sveta ZN, ki določa, da se mandat za mednarodno posredovanje v Libiji zaključi danes ob 23.59 po libijskem času. To med drugim pomeni, da bo Libija s 1. novembrom znova imela nadzor nad svojim zračnim prostorom in vsemi vojaškimi operacijami.
Natova operacija se je začela 31. marca, njen namen pa je bilo izvajanje območja prepovedi letenja nad Libijo in zaščita civilistov pred napadi sil libijskega samodržca Moamerja Gadafija.
Napadli skoraj 6000 ciljev
Zavezniška letala so v sedmih mesecih opravila več kot 26.000 poletov in napadla skoraj 6000 ciljev, od katerih je bilo 1600 vojaških objektov, bunkerjev in baz, 1270 skladišč orožja, 690 protiletalskih sistemov, 600 tankov in oklepnikov ter 405 topov in raketometov.
Levji delež stroškov za operacijo so prispevale ZDA z 1,1 milijarde dolarjev, Velika Britanija je prispevala okoli 480 milijonov dolarjev, Francija pa okoli 420 milijonov dolarjev. Medtem ko več držav, med njimi stalni članici VS ZN Rusija in Kitajska, Natu očita, da je s svojimi napadi v Libiji presegel mandat VS ZN, v zavezništvu to zavračajo in operacijo Združeni zaveznik ocenjujejo kot eno najuspešnejših doslej.
Rasmussen ponosen na vlogo Nata pri vstaji zoper Gadafija

Generalni sekretar zveze Nato Anders Fogh Rasmussen je pozdravil konec vojaških operacij zveze Nato v Libiji, ki so pomagale strmoglaviti pokojnega libijskega voditelja Moamerja Gadafija. ''Izvrstno je biti v Libiji, v svobodni Libiji,'' je Rasmussen povedal v Tripoliju. ''Naš namen je bil zaščiti vas. Skupaj nam je uspelo. Libija je naposled svobodna od Bengazija do Brege, od Misrate do zahodnih gora in Tripolija.''

Dodal je tudi, da je zelo ponosen na vlogo, ki jo je zveza Nato odigrala v sedem mesecev trajajočem uporu proti Gadafijevemu režimu. ''Ob polnoči se bo zaključilo uspešno poglavje v zgodovini Nata. Vi pa ste že začeli pisati novo poglavje v libijski zgodovini. Naši poveljniki so bili zelo previdni, da ne bi poškodovali vas ali vaših družin,'' je še dejal Rasmussen.
V četrtek soglasno sprejeta resolucija VS ZN o koncu mandata za mednarodno posredovanje v Libiji je sicer sledila dokončni zmagi sil prehodnega nacionalnega sveta v Libiji. Te so namreč pred tednom in pol po dolgotrajnih bojih uspele zavzeti mesto Sirta, še zadnjo utrdbo Gadafiju zvestih sil, pri čemer je bil ubit tudi sam Gadafi. Pri ujetju samodržca je bila sicer še enkrat pomembna pomoč Nata, saj so zavezniška letala napadla konvoj, v katerem je ta skušal zbežati.
KOMENTARJI (73)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.