Sile zveste voditelju Moamerju Gadafiju so v mestu Vazin, na libijsko-tunizijski meji, napadle upornike. Dopisnik Reutersa, ki je na tunizijski strani, je povedal, da je slišati strele in eksplozije. Tunizijski mejni organi naj bi zato že zaprli bližnji mejni prehod in z območja evakuirali ljudi.
Granate Gadafijevega topništva naj bi padle tudi na tunizijska tla, je še povedal dopisnik omenjene agencije. Podatkov o žrtvah še ni.
Pristanišče Misrate, ki je edini stik mesta z zunanjim svetom, je danes okoli 18. ure po lokalnem času zadelo več deset raket. Uničen je bil glavni vhod v pristanišče, ki ga nadzirajo uporniki. Ubita sta bila najmanj dva upornika, so povedale priče in zahodni novinarji. Streljanje in silovite eksplozije se nadaljujejo. Uporniki in Gadafijeve sile se borijo tudi za nadzor nad letališčem v Misrati, je povedal upornik.
Združeni narodi pa so iz prestolnice Tripoli zaradi razmer evakuirali svoje osebje, medtem ko v Bengaziju ostajajo.
Natova letala pa naj bi napadla položaje libijskih vladnih sil, ki hočejo zavzeti mesto Zintan, je dejal predstavnik upornikov.
Libijski veleposlanik mora iz Britanije v 24 urah
Velika Britanija in Italija sta danes sile Gadafija obtožili uničevanja diplomatskih predstavništev njunih pa tudi drugih držav v Tripoliju.
Italijansko zunanje ministrstvo je Gadafijeve sile obtožilo vandalizma ter da so poškodovale italijansko veleposlaništvo in tudi diplomatska predstavništva drugih držav v libijski prestolnici. Italija je sicer osebje umaknila že pred tedni, sporočilo pa objavila po poročilih o požaru v prostorih njenega veleposlaništva v Tripoliju.
Rim ni pojasnil, za katera predstavništva gre. Napade nanje je potrdil tudi britanski zunanji minister William Hague. Ob tem je sporočil, da so libijske sile uničile rezidenco njihovega veleposlanika in drugega osebja veleposlaništva v Tripoliju, ki so sicer prazna že tedne. Zato so iz Velike Britanije izgnali libijskega veleposlanika, ki mora državo zapustiti v 24 urah.
Hague je poudaril, da Gadafi s tem znova ne spoštuje svojih mednarodnih obveznosti, ob tem pa zagotovil, da ti napadi "ne bodo oslabili njihove odločenosti, da bodo branili civiliste v Libiji".
V Natovem napadu umrl najmlajši Gadafijev sin
V Natovih zračnih napadih na libijsko prestolnico Tripoli je po besedah vladnega predstavnika umrl sin polkovnika Gadafija. Tudi Gadafi je bil v času napada v veliki stanovanjski stavbi, vendar ni bil ranjen. Po poročanju, naj bi v napadu umrl njegov sin Saif al Arab in trije voditeljevi vnuki.
Najvišji predstavnik Rimskokatoliške cerkve v Tripoliju škof Giovanni Martinelli je za italijansko televizijo danes potrdil, da je bil ubit Saif al Arab. "Potrjujem, da je bil ubit Gadafijev sin," je dejal škof, ko je z drugimi cerkvenimi dostojanstveniki stal pred tremi trupli, prekritimi z zastavami. Pri tem je Nato, ZN in mednarodno skupnost pozval, naj prenehajo z bombardiranjem Libije. Škof, ki živi v Tripoliju že 30 let, je dodal, da je Gadafi doslej ščitil katolike in kristjane v Libiji ter da mu je treba pomagati, da najde obliko dialoga.

Nato je že potrdil napad, ni pa ne zanikal ne potrdil poročila o mrtvih. Predstavnik Nata je dejal, da so napadli ''znano voditeljevo poveljniško in nadzorniško stavbo v soseščini Bab al Azizije''. ''V naravi so vse Natove tarče vojaške ... Ne ciljamo civilistov,'' je povedal generalpodpolkovnik Charles Bouchard in dodal, da je seznanjen s smrtjo Gadafijevih sorodnikov, vendar tega ni želel komentirati. ''Obžalujemo vse smrti, še posebej nedolžnih civilistov, ki so žrtve konfliktov,'' je dejal.
Novinarji, ki so si ogledali prizorišče napada, so povedali, da je stavba močno poškodovana in da je na kraju dogodka še vedno ena neeksplodirana bomba.

Saif al Arab, ki je imel nižji čin od brata Saifa al Islama, je študiral v Nemčiji in se je v Libijo vrnil šele pred kratkim. Libijski vladni govorec Ibrahim Musa je povedal, da so poslopje, v katerem je umrl, napadli ''z vsemi močmi''. ''Napad je zahteval smrt 29-letnega Saifa al Araba Moamerja Gadafija in treh voditeljevih vnukov,'' je povedal. ''Voditelj in njegova žena sta bila v hiši s svojimi sorodniki in prijatelji. Gadafi je v dobrem stanju – ni bil poškodovan, prav tako ne njegova žena,'' je povedal in dodal, da je šlo za direkten napad na voditelja države.
Ibrahim je še povedal, da je bil sobotni napad kršitev mednarodnega prava. ''Svet prosimo, naj pogleda ta dogodek zelo pozorno, saj imamo zdaj zakon džungle. Kako je to pomoč pri varovanju civilistov? Saif al Arab je bil civilist, študent ... Igral in pogovarjal se je s svojim očetom in mamo, nečaki in nečakinjami in drugimi obiskovalci, ko so ga napadli in ubili, ne da bi storil kakšen zločin,'' je dejal.
Cameron ne komentira
Britanski premier David Cameron danes ni želel komentirati trditev, da so v Natovem napadu umrli Gadafijev sin in vnuki. Pojasnil je, da nepotrjenih informacij ne bo komentiral. Dejal je le, da tarče Natovih napadov niso določeni posamezniki. "Politika napadov Nata je v skladu z resolucijo ZN 1973, ki govori o preprečevanju civilnih žrtev napadov Gadafijevega vojaškega stroja, kar jasno pomeni, da so tarče tanki, topovi, raketometalci, hkrati pa tudi poveljstva," je povedal.
Rusi kritični do napada
Natov napad je kritiziral tudi ruski premier Vladimir Putin, saj je po njegovem mnenju prekoračil meje resolucije VS ZN, ki jo je sprejel za zaščito civilistov.
Ruski poslanec Konstantin Kosačev pa se je na novico o žrtvah v Gadafijevi družini odzval zelo ostro. "To je jasna potrditev, da protilibijska koalicija silo uporablja neselektivno," je menil in dodal, da vse več dejstev potrjuje, da je namen "protilibijske koalicije" fizično uničenje Gadafija. Pri tem ga tudi preseneča "popoln molk ameriških, francoskih in drugih zahodnih voditeljev".
Na ruskem zunanjem ministrstvu so zavezništvo pozvali k takojšnji prekinitvi ognja, ter poudarili, da so v Moskvi ob poročilih o civilnih žrtvah v Libiji vse bolj zaskrbljeni.

V utrdbi libijskih upornikov, mestu Bengazi na vzhodu države so ponoči najprej glasno praznovali smrt 29-letnega Gadafijevega sina Saifa al Araba in treh vnukov, kasneje pa se je po mestu začel širiti dvom, ali ne gre pri tem morda le za propagando režima v Tripoliju. Številni prebivalci Bengazija novicam ne verjamejo, saj – kot dodajajo – je bilo vse, kar je Gadafi izrekel v zadnjih tednih, laž.
KOMENTARJI (418)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.