Tujina

Nato v mirovnem procesu?

München, 12. 02. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Generalni sekretar zveze Nato se je na varnostni konferenci zavzel za posredovanje v mirovnem procesu med Izraelci in Palestinci.

Jaap de Hoop Scheffer se je zavzel za posredovanje v mirovnem procesu na Bližnjem vzhodu (Foto: Reuters)
Jaap de Hoop Scheffer se je zavzel za posredovanje v mirovnem procesu na Bližnjem vzhodu (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Predpogoj za posredovanje zveze Nato na Bližnjem vzhodu je, po besedah generalnega sekretarja zveze Nato Jaap de Hoop Schefferja, mandat Združenih narodov. Če bi Nato prosili za pomoč, mora biti zavezništvo pripravljeno, da prevzame svojo polno vlogo, je še poudaril de Hoop Scheffer. Nemški obrambni minister Peter Struck pa je ob tem že napovedal, da je Nemčija pripravljena sodelovati pri posredovanju zveze Nato na Bližnjem vzhodu. Poudaril je, da bi v primeru, ko bi zveza Nato odgovornost prevzela na prošnjo obeh strani, Nemčija nedvomno prevzela svoj del odgovornosti.

Medtem so na demonstracijah, ki potekajo ob robu varnostne konference, aretirali najmanj 19 ljudi. Vzrok za aretacijo naj bi bila kršitev pravice zbiranja, saj so bili aretirani na shodu zamaskirani oziroma oboroženi. Po podatkih policije se je na protestnem shodu zbralo okrog 3.500 ljudi, do večjih izgredov pa ni prišlo.

Erjavec v Münchnu: Mednarodni terorizem novo poslanstvo zveze NATO v 21. stoletju

Obrambni minister Karl Erjavec
Obrambni minister Karl Erjavec FOTO: POP TV

Zveza NATO šele zdaj, v 21. stoletju, dobiva svoje novo poslanstvo, ko se mora soočati z mednarodnim terorizmom, ki postaja vse večja grožnja svetovnemu miru, se je ob robu 41. mednarodne varnostne konference v Muenchnu na nekatere izjave, da NATO ni več to, kar je bil, danes odzval slovenski obrambni minister Karl Erjavec. S tem se je odzval na prispevek nemškega kanclerja Gerharda Schroederja, ki ga je zaradi bolezni kanclerja na konferenci prebral nemški obrambni minister Peter Struck.

V njem je izpostavil pomen trdne transparentne povezave znotraj partnerskih držav ter se zavzel za novo ureditev odnosov med Evropo in ZDA ter reformo zveze NATO. Po njegovi oceni NATO ni več primarni forum, kjer transatlantski partnerji usklajujejo svoje strategije. Predlagal je ustanovitev ekspertne skupine neodvisnih strokovnjakov, ki bi do leta 2006 pripravila predloge za uskladitev odprtih vprašanj med ZDA in Evropsko unijo. Evropejci in Američani bi se namreč po njegovih besedah morali prilagoditi spremenjenim okoliščinam sodobnega sveta.

Na konferenci so sicer nekateri razpravljavci pozvali tudi k diplomatski rešitvi vprašanja Irana in njegovih jedrskih zmogljivosti.

Obrambni minister Erjavec, ki se udeležuje razprav na konferenci, ima ob robu konference predvidenih še nekaj srečanj z obrambnimi ministri iz drugih držav. Prvi dan konference, v petek, se je na neformalnih pogovorih sestal z ameriško senatorko Hillary Clinton in ameriškim obrambnim ministrom Donaldom Rumsfeldom. Senatorka je v prijetnem pogovoru čestitala ministru in vsem Slovencem za vstop Slovenije v Evropsko unijo in zvezo NATO, sicer pa dejala, da se rada spominja obiska v Sloveniji, kjer je bila s soprogom, takrat še ameriškim predsednikom Billom Clintonom.

Na konferenci tudi Dimitrij Rupel

Dimitrij Rupel
Dimitrij Rupel FOTO: Dare Čekeliš

Konference se udeležuje tudi zunanji minister Dimitrij Rupel, in sicer predvsem v vlogi predsedujočega Organizaciji za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE). Na konferenci bo govoril v nedeljo, ob robu konference pa je imel že več dvostranskih srečanj. Tako se je dopoldne pogovarjal z ameriškim obrambnim sekretarjem Rumsfeldom in generalnim sekretarjem zavezništva Jaapom de Hoop Schefferjem, na programu pa je imel še srečanji s kolegom iz BiH Mladenom Ivaničem in gruzijsko zunanjo ministrico Salome Zourabichvili.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10