Tujina

NATO v Libanonu?

Bejrut, 23. 07. 2006 09.14 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
Reuters/STA
Komentarji
2

ZDA razmišljajo o namestitvi mednarodnih sil pod vodstvom zveze NATO, ki bi jih podprl tudi Izrael.

Izrael bi podprl namestitev začasnih mednarodnih sil, po možnosti pod vodstvom zveze NATO, ob izraelsko-libanonsko meji, ki bi pripadnikom libanonskega gibanja Hezbolah preprečevale napade na Izrael, so sporočili z izraelskega obrambnega ministrstva.

Po njihovih navedbah je izraelski obrambni minister Amir Perec to izjavil na današnjem srečanju z nemškim zunanjim ministrom Frank-Walterjem Steinmeierjem v Jeruzalemu. "Cilj Izraela je, da bi se ob meji namestila libanonska vojska, vendar je za to prešibka, zato bi Izrael začasno sprejel mednarodne sile," je dejal Perec.

Libanonsko skrajno gibanje Hezbolah je pristalo, da se lahko libanonska država pogaja z Izraelom o zamenjavi dveh izraelskih vojakov, ki jih je Hezbolah zajel 12. julija, za libanonske zapornike v Izraelu.


ZDA so odprte za idejo o namestitvi sil zveze NATO na jugu Libanona. "To je nova ideja in vzeli jo bomo resno," je za ameriško televizijo CNN povedal ameriški veleposlanik pri Združenih narodih John Bolton in pojasnil, da Washington pozorno razmišlja o možnosti napotitve na območje mednarodnih sil, "ki bi jih morda odobril Varnostni svet ZN, ne bi pa bile pod okriljem ZN".

Ubit predstavnik medijev

V izraelskem letalskem napadu na libanonsko pristaniško mesto Tir je bil danes prvič od začetka izraelske ofenzive 12. julija ubit kak predstavnik medijev, in sicer neodvisna libanonska fotografinja Lajaj Nagib, potem ko je raketa zadela njeno vozilo.

Na jugu Libanona pa je bil med obstreljevanjem med izraelsko vojsko in pripadniki libanonskega gibanja Hezbolah huje ranjen italijanski vojak opazovalne misije Združenih narodov. Vojaka je zadel izstrelek Hezbolaha med obstreljevanjem z izraelsko vojsko.

Humanitarna kriza v Libanonu

Iskanje preživelih po našadih.
Iskanje preživelih po našadih. FOTO: Reuters
Visoki predstavnik ZN-a Jan Egeland je zahteval takojšnjo prekinitev nasilja, da bi humanitarna pomoč lahko prišla do ogroženih področij. »Izraelsko bombardiranje strnjenih naselij, kjer prebiva veliko ljudi, je prekršilo humanitarno pravo«, je še dejal.

"Grozljivo je. Otroci so ranjeni, so brezdomci, trpijo. To je vojna, v kateri civilisti plačujejo nesorazmerno ceno v Libanonu in na severu Izraela," dodaja Egeland.

Egeland je ocenil, da potrebujejo 100 milijonov dolarjev sredstev, da bi preprečili nadaljni razvoj humanitarne krize v Libanonu. Vojna v Libanonu je povzročila, da je zbežalo iz ogroženih področij pol milijona ljudi, drugi pa so ujeti v vaseh ob meji.
Na Cipru danes pričakujejo novih 6000 pribežnikov, v pristaniško mesto Limassol pa je z dvema ameriškima ladjama že prispelo okoli 2000 ameriških državljanov. Ciprski zunanji minister Georgios Lillikas je povedal, da je na Ciper prišlo tudi okoli 25.000 libanonskih beguncev. V noči na nedeljo in danes je na Ciper prišlo tudi okoli 1900 Kanadčanov, 800 Avstralcev in več kot 700 Britancev.

Vstop Sirije v Bližnjevzhodni konflikt?

Sirijski minister za informiranje Mohsen Bilal je poudaril, da če bodo izraelske sile prodrle globlje v Libanon, bo Sirija vstopila v konflikt med Izraelom in Hezbolahom. Bilal ja dejal :” Če Izrael napade Libanon po kopnem in se nam približa, Sirija ne bo stala križem rok, ampak se bo pridružila konfliktu. Naše vojaške sile so v polni pripravljenosti.” Sirija je tako sporočila, da si bo prizadevala za prekinitev ognja, vendar le v okviru mirovne pobude za širši Bližnji vzhod, ki bi vključevala tudi vrnitev Golanske planote.

Predstavnik libanonskega Rdečega križa nese ameriškega otroka. Iz Libanona je bilo evakuirano več kot 25 000 ljudi.
Predstavnik libanonskega Rdečega križa nese ameriškega otroka. Iz Libanona je bilo evakuirano več kot 25 000 ljudi. FOTO: Reuters


Bilal je še kritiziral ZDA, ker ne posreduje, da bi prišlo do prenehanja ognja: “ Ali čakajo na to (ZDA), da bo Izrael uničil Libanon in da se bo prebivalstvo v celoti umaknilo?”

Ameriški veleposlanik pri ZN John Bolton pa je danes zavrnil pobudo Sirije za pogovore o libanonski krizi, pri čemer je od Damaska zahteval, naj pritisne na libanonski gibanje Hezbolah za izpustitev dveh zajetih izraelskih vojakov in ustavitev napadov na Izrael.

Izrael je ponovno bombardiral Libanon

V Indoneziji protestirajo proti vojni v Libanonu.
V Indoneziji protestirajo proti vojni v Libanonu. FOTO: Reuters

Izrael je ponovno silovito bombardiral utrdbo Hezbolaha v središču Bejruta. Prvič od začetka ofenzive 12. julija so Izraelci napadla tudi središče Sidona, pri čemer so zadeli versko središče gibanja Hezbolah, napadli pa so tudi predmestje in uničili most, ki povezuje mesto z avtocesto do Bejruta.

V središču Tel Aviva je protestiralo tisoč ljudi, ki so pozivali k miru in pozvali k izpustitvi vseh libanonskih in palestinskih zapornikov v Izraelu. V Montrealu pa je protestiralo 1400 ljudi.

Na območju Balbeka na vzhodu Libanona so Izraelci medtem izvedli najmanj devet letalskih napadov, pri čemer so poleg Hezbolahovih oporišč obstreljevali tudi mostove in tovarne.

ZDA so na zahtevo Izraela pospešile dobavo natančnih vodenih bomb, ki jih bo judovska država verjetno uporabila za napade na Libanon. Po mnenju nekaterih vojaških strokovnjakov je izraelska zahteva po pospešitvi dobave orožja nenavadna, saj bi to lahko pomenilo, da ima Izrael še zelo dolg seznam ciljev v Libanonu, ki jih želi bombardirati.
Po zadnjih podatkih izraelski politiki in uradno osebje menijo, da imajo s strani ZDA odobritev za nadaljevanje ofenzive na področju Libanona. Vojaški poseg v Libanonu naj bi trajal vsaj še en teden.Izraelski pravosodni minister Haim Ramon pa je danes za izraelski radio dejal, da je cilj operacije "oddaljitev" Hezbolaha 20 kilometrov severno od meje z Izraelom.

Medtem so Izraelci našli truplo vojaka, ki je bil pogrešan v vojaški akciji prejšnji teden. Izreelsko raketiranje mest in civilnih objektov v Libanonu je terjalo že 355 življenj Libanoncev, medtem ko pa so raketni napadi Hezbolaha povzročili smrt 34 Izraelcev.
Izraelci nadaljujejo vojaško ofenzivo na Libanon. I
Izraelci nadaljujejo vojaško ofenzivo na Libanon. I FOTO: Reuters


Ameriška zunanja ministrica Condolezza Rice naj bi odpotovala na Bližnji vzhod, kjer se bo udeležila diplomatskih pogovorov za razrešitev nastale krize.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User109524
24. 07. 2006 00.40
Podpiram namestitev vojske Nata, ZN ali kogarkoli, ki je vsaj približno nevtralen, na VSE izraelske meje. Samo tako bo mogoče tam kdaj mir. Sami očitno niso sposobni dlje časa živeti v miru - ne eni ne drugi.
User99771
23. 07. 2006 23.12
No way! Ne podperamo kar dela izrael.... sedaj pa naj bi jim se pomagali? Kdaj bodo ljudje videli kaj delajo američani?