Mednarodno kazensko sodišče je potrdilo, da so v stiku s sinom Gadafija Saifom al Islamom. Saif je trenutno na begu pred silami nove prehodne vlade, ki so zakrivile tudi uboj njegovega očeta na obrobju Sirte. Kot poročajo varnostni viri, obstaja verjetnost, da je Saif prebegnil prek južne libijske meje v Nigerijo.

"Prek posrednikov smo prišli v stik s Saifom. Postavili smo mu jasna zagotovila, da, v kolikor se bo predal mednarodnemu kazenskemu sodišču, ima pravico do sodnega zaslišanja, dokler pa mu ne dokažemo krivde, velja za nedolžnega. O krivdi bodo odločali sodniki,“ je v izjavi za javnost poudaril tožilec Luis Moreno Ocampo.
"Po neuradnih poteh smo izvedeli, da ponuja skupina plačancev Saifu prebeg v neznano afriško državo, kar ni v skladu s pravnimi določili haaškega sodišča. Preučujemo tudi možnost, kako bi lahko prestregli sleherno letalo v zračnem prostoru in obdolženega aretirali,“ dodaja Moreno Ocampo.
Zatočišče pa bi Saif lahko dobil na jugu države, kjer so mu dobrodošlico in pomoč pri skrivanju obljubila tuareška plemena v Nigeriji. Kljub grožnji ICC so številna ubežniku, v imenu dobrih odnosov še iz časov Gadafijevega vladanja, pripravljena pomagati. Kje se Saif trenutno nahaja, ostaja zaenkrat še neznanka, a libijski in tuji obveščevalni viri namigujejo, da se Saif trenutno skriva v goratem obmejnem svetu med Nigerom in Malijem.
ICC je za 39-letnega Saifa al Islama junija izdal zaporni nalog zaradi zločinov proti človečnosti. Sodišče je zaporni nalog izdalo tudi za nekdanjega vodjo libijskih obveščevalnih služb Abdulaha al Senusija. Po nekaterih informacijah sta po smrti Moamerja Gadafija oba pobegnila v Niger, Senusi pa je od tam pobegnil v Mali. Po navedbah AP naj bi bil v Mali namenjen tudi Saif al Islam.
Konec posredovanja v Libiji uradno potrdile tudi Natove članice
Države članice zveze Nato so v Bruslju tudi uradno potrdile, da bo operacija Združeni zaščitnik v Libiji končana 31. oktobra. Dotlej bo Nato še naprej spremljal varnostne razmere v Libiji in bo v primeru, da bodo civilisti ogroženi, spet posredoval, je zatrdil generalni sekretar zveze Nato Anders Fogh Rasmussen.

Nato je odločitev sprejel, potem ko je Varnostni svet ZN v četrtek sprejel resolucijo, ki določa, da se mandat za mednarodno posredovanje v Libiji zaključi v ponedeljek ob 23.59 po libijskem času.
Natova operacije se je začela 31. marca, njen namen pa je bilo izvajanje območja prepovedi letenja nad Libijo in zaščita civilistov pred napadi Gadafijevih sil. Zavezniška letala so v tem obdobju opravila več kot 26.000 poletov in napadla skoraj 6000 ciljev. Po prvotnih načrtih bi se morala operacija končati konec septembra, a jo je zavezništvo 21. septembra podaljšalo za dodatnih 90 dni oziroma do konca leta, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
"Naša vojaška naloga je zaključena,“ je ob tem poudaril generalni sekretar Nata Anders Fogh Rasmussen. Odločitev o prekinitvi akcij je padla navkljub prošnji prehodne vlade, ki je Varnostni svet pozvala k preložitvi odločanja o tem, dokler se Nacionalni prehodni svet ne odloči, ali potrebuje Libija Natovo pomoč pri varovanju državnih mej. Nato se še ni odločil, kako se bo odzval na pozive libijskih oblasti.
Rasmussen je že v četrtek povedal, da ne pričakuje, da bo imel Nato pomembnejšo vlogo v Libiji po koncu vojne, obstaja pa verjetnost, da bo sodeloval pri prehodu v demokracijo s pomočjo pri vzpostavitvi varnostnega sektorja v državi.
V Libijo se vrača diplomatsko življenje
Po razglasitvi deklaracije o osvoboditvi Libije se v Tripoli vračajo tudi diplomatski zastopniki držav. Uradni Peking je v Tripoli že poslal svojega ambasadorja in podal tako tudi uradno priznanje za vstop v novo fazo libijske zgodovine.

"Kitajsko ljudstvo in Libija medsebojno prijateljujemo že po tradiciji,“ je ob tem poudarilo kitajsko zunanje ministrstvo. Kitajska je ob tem izrazila pripravljenost po diplomatskih in političnih poteh po najboljših močeh pomagati novi vladi, s tem pa delovati v korist obeh ljudstev, dodajajo v pisni izjavi za javnost.
Med pomembnejšimi dejavniki za vrnitev je tudi dejstvo, da si bo tako lahko Kitajska lažje zagotovila boljši in ugodnejši položaj pri restavraciji gospodarstva v državi kot tudi pri pogajanjih za delitev energetskega sektorja. Kitajska je tudi največja porabnica nafte, kar trije odstotki lanskoletnega uvoza surove nafte pa so bili opravljeni iz Libije.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.