Sirski predsednik Bašar al Asad je dejal, da je njegova država v vojni. Pri tem ni pokazal nobenih znakov "mehčanja" odnosov do prodemokratične vstaje v državi, ki traja že skoraj leto in pol. "Z vseh vidikov živimo v pravem vojnem stanju. In ko smo v vojni, morajo vse politike, vse strani in vsi sektorji usmeriti svoj napor v zmago v vojni," je dejal. Hkrati je grajal države, ki ga pozivajo k sestopu z oblasti, rekoč, da "Zahod jemlje in nikoli nič ne da, kar se je izkazalo že ničkolikokrat".
V soboto bo v Ženevi potekal sestanek o Siriji, ki ga je sklical posebni odposlanec ZN za Sirijo Kofi Anan. Udeležil se ga bo tudi ruski zunanji minister Sergej Lavrov, je pred začetkom zaprtega zasedanja Varnostnega sveta ZN potrdil ruski veleposlanik pri ZN Vitalij Čurkin. Dodal je, da Rusija temu srečanju pripisuje veliko težo.
Nato okregal Sirijo, opazuje pa z varne razdalje
Sirska sestrelitev turškega letala je bila nedopustno dejanje, ki ga Nato najstrožje obsoja, je po izrednem zasedanju zavezništva sporočil generalni sekretar zveze Nato Anders Fogh Rasmussen. Zavezništvo je o incidentu danes razpravljalo na zahtevo Turčije.
"Dejanje ocenjujemo kot nedopustno in ga najostreje obsojamo. Sirske oblasti so znova izkazale nespoštovanje do mednarodnih norm, miru, varnosti in človeških življenj," je pojasnil Rasmussen.
Na zasedanju sicer niso razpravljali o vojaškem posredovanju, za katero ni podpore, države članice Nata pa bodo še naprej skrbno spremljale razmere v Siriji, je še dejal Rasmussen in izrazil pričakovanje, da ne bo prišlo do novih podobnih incidentov.
Odzval se je tudi Lavrov, ki je menil, da sestrelitev turškega letala ne bi smeli jemati kot provokacijo. Hkrati je svetovne sile pozval, naj tega incidenta ne izkoristijo za sprejem še ostrejših ukrepov proti Siriji. Rusija po njegovih besedah meni, da bi morala incident med seboj razčistiti Damask in Ankara.
Turčija je zelo jezna
Turška vojska je v petek sporočila, da je blizu meje s Sirijo izgubila radarski stik z enim od svojih letal F-4. V Damasku so v soboto potrdili, da je bilo letalo sestreljeno. Kot trdijo, je "neznana leteča tarča" kršila sirski zračni prostor, zaradi česar se je sprožila sirska protiletalska obramba in jo sestrelila.
Turški premier Recep Tayyip Erdogan je Siriji danes očital, da je s petkovo sestrelitvijo turškega letala zagrešila "gnusen napad" in "sovražno dejanje". Kot je zagrozil, bo Turčija v prihodnje reagirala vsakič, ko bo sirska vojska kršila njene meje.
Odslej bodo vsak sirski vojaški element, ki se bo približal meji s Turčijo, smatrali kot grožnjo in vojno tarčo. V skladu s tem bodo odgovorili na prav vsako kršitev državne meje. Obenem je Erdogan spomnil, da so sirski helikopterji samo v zadnjem času petkrat kršili turški zračni prostor, a se turška vojska na to ni odzvala.
Erdogan je sicer poudaril, da Turčija zaradi incidenta ne bo začenjala vojne. A kot je posvaril, njihov racionalen odgovor ni znak slabosti. "Jeza Turčije je velika, toliko kot je vredno njeno prijateljstvo," je opozoril.
V Ankari Siriji glede petkove sestrelitve očitajo, da je šlo za pretirano reakcijo in izzivanje. Zelo hitra letala, kot je F-4, namreč pogosto in nehote preletavajo državne meje in tako je bilo tudi tokrat. Poleg tega naj bi Sirci letalo, ki je bilo neoboroženo, sestrelili brez opozorila in po tem, ko je že bilo v mednarodnem zračnem prostoru.
KOMENTARJI (51)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.