Dan po tem, ko je mirovni načrt za Libijo, ki ga je predlagala Afriška unija, padel, je francoski zunanji minister Alain Juppe povedal, da Nato ne dela dovolj za zaščito civilistov v Libiji. Nato bi se po njegovem mnenju moral usmeriti v ciljanje težkega orožja, s katerim oblegajo Misrato, uporniško mesto na zahodu Libije. Zelo krvavo zavzetje mesta s strani Gadafijevih sil je upornike namreč pripeljalo do tega, da so zavrnili poziv Afriške unije k prekinitvi ognja.
''Nato mora svojo vlogo odigrati v celoti. Želel je prevzeti vlogo v operaciji in mi smo to sprejeli,'' je povedal Juppe. ''Danes mora odigrati svojo vlogo, kar pomeni preprečiti Gadafiju, da s težkim orožjem napada civiliste.''
Da mora Nato okrepiti svoja prizadevanja za zaščito civilistov pred napadi Gadafijevih sil, je danes sporočil tudi britanski zunanji minister William Hague. Prav s tem namenom je Velika Britanija "v zadnjem tednu priskrbela dodatna letala za napade na kopenske tarče, ki ogrožajo civilno prebivalstvo Libije", je dejal.
Po njegovih besedah so z letalskimi napadi, ki so jih zahodne sile sprožile 19. marca, rešili tisoče življenj. "V Libiji smo že veliko dosegli, seveda pa je treba storiti še več," je dejal, obenem pa dodal, da je za kakršno koli "mirno prihodnost v Libiji" potreben odhod Gadafija.
Vodja upornikov Mustafa Abdel Jalil je po pogovorih z delegacijo Afriške unije v Bengaziju sporočil: ''Načrt Afriške unije ne vključuje odhoda Gadafija in njegovih sinov z libijske politične scene, zato je zastarel.''
Gadafijev sin Saif je namreč takoj zavrnil idejo, da bi njegov oče odstopil. ''Želimo svežo kri, to želimo za prihodnost Libije. Vendar govoriti o Gadafijevem odhodu, to je smešno,'' je povedal. ''Če Zahod želi demokracijo, novo ustavo, volitve, dobro, se strinjamo. Na tej točki se strinjamo, vendar nam mora Zahod pomagati zagotoviti ugodne pogoje. Vendar vsa ta bombardiranja, ta podpora uporniškim gibanjem, vse to je neproduktivno.''
Napoved vojne
Sile zveste Gadafiju so bombardirale zahodni vstop v mesto Adždabija na vzhodu države, je povedala priča in dodala, da je bilo slišati okoli osem eksplozij.
Rdeči križ pa je danes sporočil, da bo v Tripoliju odprl pisarno, v Misrato pa bo poslal ekipo, ki bo pomagala ujetim civilistom, vendar je eden izmed Gadafijevih ministrov že opozoril, da bi vsako pomoč, ki bi vključevala tuje ekipe, zaznali kot napoved vojne.
Libijska državna televizija je danes poročala, da so v zračnem napadu Nata na mesto Kikla, južno od prestolnice Tripoli, umrli številni civilisti in pripadniki policijskih sil. Včeraj pa je sporočila, da so "kolonialni in križarski agresorji" v ponedeljek napadli vojaška in civilna območja v okrožju Al Jufrah v osrednji Libiji.
Uporniki v obalnem mestu Misrata, ki ga Gadafijeve sile oblegajo že šest tednov, pa so zanikali poročila, da je Gadafi sprejel premirje, in pravijo, da so s svojimi silami napadli hišo za hišo, ko so izstrelili rakete v mesto.
Gadafi mora oditi
Zahodni voditelji so zavrnili vsakršen dogovor, ki ne vključuje odhoda Gadafija, Nato pa je zavrnil prekinitev bombardiranja, razen če bi sprejeli verodostojno premirje. Generalni sekretar Nata Anders Fogh Rasmussen je povedal, da je Gadafijeva vlada že v preteklosti napovedala ustavitev ognja, vendar "ni držala svojih obljub". "Vsakega naslednjega predloga, ki ne vključuje tega, ne moremo sprejeti," je dejal in obtožil Gadafija bombnih napadov in streljanja civilistov.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.