Pred 75 leti se je z vpadom nacistične Nemčije na Poljsko začela druga svetovna vojna. V 70 mesecih, do 7. oz. 8. maja 1945 v Evropi in 2. septembra 1945 v Aziji, je terjala 55 milijonov mrtvih. 1. septembra 1939 je nacistična Nemčija, potem ko je pred tem sklenila pakt o nenapadanju s Sovjetsko zvezo, napadla Poljsko.
Nacistični voditelj Nemčije Adolf Hitler je napad utemeljil s trditvijo, da Poljaki nenehno napadajo nemško državno ozemlje, pri tem pa je izrabil tudi inscenirani napad na nemški radijski oddajnik, ki so ga v resnici uprizorili pripadniki posebnih enot SS, oblečeni v poljske uniforme.
Nemški napad se je začel ob 4.45 zjutraj, kasneje pa je bilo v vojno vpletenih več kot dvesto današnjih držav. Kako se je svet 27 let po koncu prve svetovne vojne, "vojne, ki bo končala vojno", znova zapletel v strahoten konflikt, je še danes hvaležna tema za zgodovinarje.
Analize vzrokov izbruha druge svetovne vojne so številne, po večini pa se začenjajo z obdobjem svetovne gospodarske krize konec 20. let minulega stoletja, ki je pripomogla k vzponu fašizma v Evropi. S prihodom Hitlerja in njegove Nacionalsocialistične nemške delavske stranke (NSDAP) na oblast v Nemčiji leta 1933 se je začelo obdobje, ki je človeštvo peljalo v največjo morijo doslej.
Tako ali drugače je v tej vojni trpelo več kot tri četrtine svetovnega prebivalstva, prizadet pa je bil ves svet. Umrlo je prek 55 milijonov ljudi. Med umrlimi je bilo okoli 27 milijonov vojakov, ostali so bili civilisti. V svetovnem spopadu je bilo poleg tega ranjenih 35 milijonov ljudi, slabih šest milijonov so razglasili za pogrešane. Grozovitosti, ki so jih nacisti zakrivili nad Judi ter "manjvrednimi" rasami in manjšinami, so bile zločin, ki še danes pretresa vest človeštva in opominja, da se kaj takega ne sme več ponoviti.
Ob 75. obletnici druge svetovne vojne opozorila glede Ukrajine
Poljski premier Donald Tusk je ob 4.45, položil venec pred spomenikom poljskemu uporu na polotoku Westerplatte v Gdansku, ob spominu na začetek druge svetovne vojne pa je zahteval krepitev zveze Nato, predvsem v luči krize v Ukrajini. Evropejci se moramo po njegovem mnenju iz tragičnega poljskega septembra in sledečih let druge svetovne vojne naučiti lekcijo, "ki ne sme biti naivni optimizem".
"Poljaki imamo pravico glasno reči, da nima nihče pravice blokirati naših pobud, katerih cilj je učinkovito ravnanje Nata," je na kraju, kjer je bilo slišati prve strele druge svetovne vojne, poudaril prihodnji predsednik Evropskega sveta.
Po njegovem prepričanju zdaj ni čas za lepe besede. "Če se danes ozremo na tragedijo Ukrajincev, na vojno na vzhodu naše celine, potem nam je jasno, da se september 1939 ne sme ponoviti," je še izpostavil.
KOMENTARJI (119)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.