
Čeprav v Evropski uniji zagotovo ne manjka perečih vprašanj, ki se nanašajo na področje zdravja, trenutno to področje razburja predvsem iskanje novega področnega komisarja. Potem ko je zadnjega komisarja za zdravje in varstvo potrošnikov Johna Dallija odnesel škandal zaradi domnevne vpletenosti v sporne posle s tobačno industrijo, je malteška vlada na njegovo mesto predlagala Tonia Borga. Predlog pa se zdi mnogim kontroverzen zaradi Borgovih jasnih krščanskih stališč.
Kandidata Borga so včeraj zaslišali evropski poslanci, zaslišanje pa viri iz evropskega parlamenta opisujejo kot izredno napeto. Tudi ali pa predvsem zaradi Borgovih moralnih vrednot. Tako naj bi bila tretjina razpravnega časa porabljena za razpravo o njegovih osebnih stališčih, namesto za razpravo o tem, kako bo Unija poskrbela za zdravje svojih državljanov. Debata pa se je vrtela tudi okoli njegovega videnja vprašanj, ki so sicer v pristojnosti nacionalnih vlad.
Borg, ki mu je seveda več kot jasno, da ima določen sloves, med drugim je bil nekoč podpornik kampanje proti ločitvam, je povedal, da njegova osebna prepričanja ne bodo neposredno vplivala na njegovo delo, ki ga pač uokvirja zakonodaja, a kritiki menijo, da to vsekakor ni dovolj dobro zagotovilo, in Borga na tem mestu ne želijo.
Z njim so med drugim nezadovoljni predstavniki lobija LGBT, ki menijo, da Evropa, ki jo zagovarja Borg, ne bi bila naklonjena gejem in lezbijkam. Borg namreč ne podpira istospolnih porok in se torej ne strinja z idejo, da bi se pravice istospolnih parov izenačile s tistimi, ki jih imajo heteroseksualni pari. Gre za temo, o kateri Borg sicer lahko ima svoje mnenje, a listina Evropske unije o temeljnih pravicah predpostavlja, da zakonske zveze ureja nacionalno pravo, ne pa evropski predpisi.
Borg tudi verjame v življenje od spočetja do naravne smrti. Je proti splavu in med drugim nasprotuje donaciji jajčnih celic. Na zaslišanju je tako razburil z izjavo, da predzarodek ne obstaja. Idejo predzarodka je sicer nedavno zavrnilo tudi Sodišče evropskih skupnosti. Tudi tukaj sicer gre za področje, ki je, ko gre za zakonodajo, v rokah nacionalnih vlad.
A nasprotniki so jasni – moralne vrednote kandidata so pomembne, pa naj imajo možnost neposrednega vpliva na njegovo delo ali ne. Borg ima tako te dni le malo priložnosti, da bi lahko razložil, kako bo poskrbel za zdravje Evropejcev, je pa 55-letni politik med drugim obljubil hitro pripravo tobačne zakonodaje, ki je odnesla njegovega predhodnika.
O tem, ali bo Borg postal komisar ali ne, bodo evropski poslanci sicer glasovali prihodnji teden. Neuradno naj bi se mu za zdaj obetala podpora ELS, S&D in ECR, imenovanju pa naj bi nasprotovale poslanske skupine ALDE, Zeleni in GUE.
KOMENTARJI (26)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.