"Amerika na prvem mestu." S temi besedami so pri nemški reviji Der Spiegel pospremili karikaturo ameriškega predsednika Donalda Trumpa, na kateri drži krvav nož in glavo Kipa svobode. Po mnenju mnogih neokusna karikatura je kritika njegovih izvršnih odlokov, predvsem tistega o prepovedi vstopa v ZDA državljanom sedmih večinsko muslimanskih držav. A naslovnica je naletela na zgražanje in ostre kritike tudi v novinarskih vrstah.
Urednik tednika Klaus Brinkbaumer je v uvodniku zapisal, da Trump skuša uvesti "državni udar z vrha" in da želi "ustvariti neliberalno demokracijo".
Voda na mlin Trumpu, ki rad kritizira medije?
Na grafični prikaz na naslovnici so se odzvali nekateri nemški mediji. "S to naslovnico so razvrednotili novinarstvo," piše Clemens Wergin za nemški Der Welt.
Kot je zapisal, so s tem bolj "škodili novinarstvu" kot sam Trump, saj da "potrjuje prepričanje nekaterih, da vodilni mediji pristransko poročajo in da mnogi novinarji radi promovirajo lastne svetovne nazore, namesto da bi bili nevtralni in zgolj pričali o dogajanju".
Nemški tabloid Bild se sprašuje, ali lahko Trumpa res primerjamo z Džihadom Johnom. Kot pišejo, je Der Spiegel v preteklosti pogosto kazal antiameriško politiko. V času Georgea Busha mlajšega je pogosto kritiziral ameriške intervencije v drugih državah, zdaj pa se zdi, da kritizira ravno težnje po umiku intervencij, piše Bild.
"Takšna naslovnica je točno tisto, kar Trump potrebuje – izkrivljeno sliko o njem, ki jo lahko uporabi kot argument za lastno izkrivljanje podobe medijev," pa so zapisali v Frankfurter Allgemeine Zeitung. Prepričani so, da naslovnici primanjkuje ščepec ironije in da je enačenje Trumpa s terorizmom precej "na prvo žogo".
Tudi Alexander Graf Lambsdorff, nemški podpredsednik Evropskega parlamenta, je karikaturo označil za neokusno in dodal, da ta pove več o novinarjih tednika kot o Trumpu. "Naslovnica izkorišča življenja žrtev terorizma na zelo grd način," je dejal za nemški Bild.
'Obglavljanje demokracije'
Avtor Edel Rodriguez, sicer kubanski priseljenec, ki živi v Združenih državah Amerike, pravi, da karikatura predstavlja "obglavljanje demokracije".
Kot večino priseljencev je tudi njega razjezila Trumpova prepoved vstopa v državo državljanom nekaterih držav in beguncem. "Ko sem prišel v ZDA, sem bil star devet let, zato se dobro spominjam občutkov, ko kot otrok moraš zapustiti svojo državo," je dejal in dodal, da ga "zelo skrbi, da je tudi majhnim otrokom prepovedal vstop v državo". Svojo jezo je skušal izraziti skozi umetnost, karikaturo pa so nato objavili v eni od svetovno vplivnih revij.
"Gre za obglavljanje demokracije, obglavljanje svetega simbola," pravi karikaturist. Kip svobode namreč predstavlja ameriško zgodovino sprejemanja migrantov. "Zadnje čase pa obglavljanje povezujemo z IS, zato sem se odločil za primerjavo med IS in Trumpom. Obe strani sta skrajni, jaz sem ju le primerjal," je za Washington Post pojasnil Rodriguez.
Pogosta 'inspiracija' karikatur
Der Spiegel pa ni edini medij, ki je na naslovnici upodobil novega ameriškega predsednika. Ta se je zaradi svoje kontroverzne politike znašel tudi na naslovnici tednika The Economist, kjer so ga upodobili kot upornika z molotovko.
The New Yorker, liberalna revija, ki je podpirala Hillary Clinton, se je prav tako 'poigrala' s Kipom svobode. Na naslovnici je namreč iztegnjena roka Kipa svobode, plamen v bakli pa je ugasnil.
Iraški umetnik – grafitar Arkan al Bahadli – pa je v Basri narisal več satiričnih grafitov, ki kritizirajo ameriško politiko. Trumpa je med drugim upodobil kot bika, ki napada Kip svobode.
"Moje sporočilo Trumpu je, da Iračani niso teroristi," je dejal al Bahadli in dodal, da upa, da si bo ameriški predsednik premislil.
Mnogi Iračani so namreč zgroženi in užaljeni, ker jih je Trump uvrstil na seznam držav, katerih državljanom je prepovedal vstop v ZDA. Irak je namreč zaveznik ZDA in sodeluje z ameriško vojsko pri boju proti teroristični skupini IS.
KOMENTARJI (331)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.