

1. junij: Izgubijo stik z letalom nad Atlantikom.
2. junij: Opazijo prve razbitine, tudi letalski sedež. Brazilski obrambni minister sporoči, da gre za dele iz pogrešanega letala.
3. junij: Opazijo še več razbitin, tudi sedemmetrski kovinski kos. Na površini morja je velik madež goriva.
4. junij: Boji in palete iz Atlantika naj bi bile iz nesrečnega letala. Brazilske oblasti pozneje prekličejo izjavo, češ da je šlo le za morske smeti.
6. junij: Iz Atlantika potegnejo prvi trupli, kovček, nahrbtnik in letalski sedež.
7. junij: Iz Atlantika potegnejo 14 trupel, torej skupno 16.
8. junij: Odkrijejo rep letala in iz Atlantika potegnejo še osem trupel, torej skupno 24.
Devet dni po nesreči letala družbe Air France so iz Atlantika potegnili 41 trupel potnikov, začela pa se je tudi identifikacija žrtev. Svojcem so vzeli vzorce DNK, prosili jih bodo tudi, naj poskušajo prepoznati njihove osebne predmete in posebne značilnosti, kot so tatuji, ne bodo pa jim pokazali posmrtnih ostankov. To bi jih namreč preveč pretreslo, saj so trupla po več kot tednu dni v slani vodi že precej razpadla.

Posmrtne ostanke so najprej prepeljali na otočje Fernando de Noronha. Brazilski strokovnjaki, ki so jim pomoč poslali tudi iz Francije, so tam začeli identifikacijo na podlagi zunanjih znakov, medtem ko bodo analizo DNK opravili v laboratoriju v mestu Recife.
Sicer pa bodo v globinah Atlantika poskušali najti črni skrinjici. Na območje, kjer naj bi potonili, je namreč danes prispela posebej opremljena francoska jedrska podmornica Emeraud, medtem ko je Pentagon poslal dve napravi za globinsko iskanje signala črnih skrinjic. Z iskanjem se mudi, saj signal iz črne skrinjice po 30 dneh začne slabeti.

So krivi senzorji?
Če črnih skrinjic ne bodo našli, najverjetneje nikoli ne bo znano, kaj je povzročilo nesrečo.

Po najbolj verjetni teoriji so krivci majhni senzorji hitrosti, nameščeni na nosu letala. Na njih naj bi se nabral led, zato naj bi v kokpit sporočali napačne podatke. Če gre letalo prepočasi, lahko strmoglavi, če gre prehitro, pa obstaja možnost, da razpade v zraku.
Nekateri strokovnjaki glede na fotografije precej velikega dela repa, ki je plaval na morski gladini, ocenjujejo, da se je zgodilo slednje. Pri udarcu ob trčenju v morje bi se po njihovem mnenju namreč letalo razletelo na manjše kose. Spet drugi opozarjajo, da na letalskih kosih ni znakov eksplozije ali požara.
Da so omenjeni senzorji hitrosti zelo verjetno privedli do tragedije, menijo tudi pri Airbusu, kjer so letalskim družbam že poslali okrožnice v zvezi s tem. Evropski in ameriški uradi za letalsko varnost naj bi zato zahtevali njihovo takojšnjo menjavo.
Terorizem?
Še vedno so žive tudi druge teorije o vzrokih nesreče. Francoski obveščevalci naj bi po temeljitem pregledu seznama potnikov ugotovili, da sta bila na krovu tudi dva domnevna terorista. Bila naj bi na seznamu islamskih skrajnežev, ki bi lahko ogrožali francosko nacionalno varnost, poroča tednik L'Express. Tega pa še ne morejo potrditi, saj je treba najprej preveriti, ali se datumi rojstva ujemajo.
"Možnosti, da je šlo za teroristični napad, nismo nikoli izključili," je pred dnevi dejal francoski obrambni minister Hervé Morin. Je pa dodal, da nimajo še nikakršnih dokazov za to.
KOMENTARJI (158)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.