Novico o 30-ih ubitih teroristih je sporočil namestnik državnega tožilca Sergej Fridinski.
Doslej so poročali o 26 ubitih ugrabiteljih. Ruska tiskovna agencija RIA novosti, pa navaja, da je med ubitimi tudi vodja teroristov Mohamed Jevlojev. Ta novica še ni uradno potrjena.
Dokaz o tem, da naj bi bil v Beslanu ubit tudi Jevlojev, znan tudi pod vzdevkom Magas, so po navedbah omenjenega vira najdene epolete z zlatimi nitmi z njegove uniforme. To naj bi dokazovalo njegovo visoko funkcijo v skupini.
Prvi pogrebi žrtev
Danes je dvajset družin že pokopalo 22 žrtev tragedije. Kot so povedali na severnoosetijskem ministrstvu za socialno varnost, so družinam za stroške pogreba dodelili 18.000 rubljev iz zveznega proračuna in 25.000 rubljev iz lokalnega proračuna. V drami je umrlo tudi osem od skupno 50 učiteljev omenjene šole.
Notranji minister Severne Osetije Kazbek Dzantijev je ponudil odstop. Kot je povedal, se je za to odločil, ker "ni mogel biti več na položaju, po vsem, kar se je zgodilo".
Še vedno okoli 190 pogrešanih
V mrtvašnici v Vladikavkazu so po zadnjih podatkih našteli že 394 mrtvih. Opozoril je še, da so nekatera trupla tako iznakažena, da jih svojci ne morejo prepoznati, zato jih skušajo identificirati s pomočjo vzorcev las in krvi.
Po uradnih podatkih je bilo v tragediji v Beslanu ubitih najmanj 338 ljudi. Po še nepotrjenih informacijah pa bi bilo lahko mrtvih skoraj 500, saj še vedno pogrešajo kakih 190 ljudi. Skupno naj bi ugrabitelji v šoli zadrževali 1180 ljudi. Še 447 ljudi, med njimi približno polovico otrok, zdravijo v bolnišnicah; 58 jih je v kritičnem stanju.
Zaslišali pomočnike ugrabiteljev
V okviru preiskave zajetja talcev v Beslanu so oblasti zaslišale tri osumljence, med njimi eno žensko. Po besedah visokega predstavnika tamkajšnjega notranjega ministrstva Ismela Šaova je trojica priznala odgovornost, s pomočjo njihovih informacij pa bodo oblasti sedaj skušale priti do naročnikov ugrabitve.
Gre za prve aretacije po krvavem razpletu krize.
Strahovi so se uresničili
Drama se je krvavo končala v petek, ko so ruske enote po eksplozijah v šoli vdrle v poslopje. Zaradi eksplozije se je tudi zrušila streha šole, v so bili talci. Spopadi med ruskimi silami in ugrabitelji so trajali več ur. Med akcijo ruskih enot je bilo po prvih navedbah ruskih oblasti ubitih tudi 26 ugrabiteljev, med katerimi naj bi bilo deset Arabcev. Med reševanjem talcev je bilo ranjenih tudi šest policistov, so sporočili iz severnoosetijskega notranjega ministrstva.
Petkov razplet drame pa še ni povsem pojasnjen. Ruske oblasti trdijo, da so ugrabitelji sprožili eno ali dve eksploziji, nato pa streljali na talce, ki so skušali pobegniti, zaradi česar so bile ruske enote prisiljene napasti. Nekateri poznavalci opozarjajo, da bi si morale ruske oblasti za rešitev drame vzeti več časa, drugi spet trdijo, da je ruska stran sama izzvala napad.
Sveče v spomin na žrtve
Na oknih stanovanj po vsej Italiji pa so v soboto zvečer zagorele sveče - v spomin otrokom, ubitim v Beslanu. Na tisoče Italijanov se je odzvalo na spontano pobudo, ki se je širila prek sporočil po mobilnih telefonih, začela pa se je v Bologni. "Ti otroci bi lahko bili naši otroci," je dejala Alessandra Servadori, učiteljica v Bologni in ena od pobudnic omenjene akcije. Pozivu se je odzvalo tudi več političnih skupin.
Podpora Rusiji in obsodbe terorizma
Italijanska vlada je medtem izrazila pripravljenost, da Rusiji pomaga z medicinsko pomočjo. Vodstvo italijanske civilne zaščite je v stalnem stiku z ruskimi kolegi in jih je pripravljeno kadarkoli - če bo to seveda potrebno - oskrbeti s potrebnimi zdravili, osebjem ali tehnično podporo.
Avstralija je ruskim oblastem medtem izrazila sožalje ter ponudila, da jim pošlje na pomoč ekipo policijskih strokovnjakov za terorizem. Sožalje ob tragediji je Rusiji izrekel tudi izraelski premier Ariel Šaron.
Čečenski vodja Aslan Mashadov je danes znova obsodil zajetje talcev v Besdlanu, obenem pa tudi politiko ruskega predsednika Vladimirja Putina, zaradi katerega "so takšne tragedije neizogibne".