V ponedeljek so se na Hrvaškem odvijale številne aretacije. Pridržali so sedem nekdanjih pripadnikov hrvaške vojske (enota "Puma") zaradi vojnih zločinov v vasi Mliništa v BiH. 9. septembra 1995 naj bi nekateri nekdanji vojaki varaždinske brigade v vojaški operaciji Maestral umorili peterico ujetih srbskih vojakov.
Hrvaško tožilstvo je že potrdilo, da pripravljajo kazenske ovadbe zoper nekdanje vojake.
Dnevnikov niso odkrili
Hrvaška spletna stran Jutarnji.hr je poročala, da so preiskovalci pri enem osumljencu odkrili zloglasne topniške dnevnike.
Na domu upokojenega brigadirja Emila Crnčeca so namreč našli kar tri škatle dokumentov o vojaških operacijah, kot so Nevihta, Maestral in Blisk. Uradno še nihče ne želi potrditi, da so med papirji res odkrili topniške dnevnike, ki jih od Hrvaške zahteva Haaško sodišče za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije. A hrvaško notranje ministrstvo je kasneje zanikalo, da bi lahko najdene dokumente povezali z dnevniki.
Crnčec je veljal za odličnega vojaka, predanega domovini. Prejel je številna odlikovanja, tudi iz rok predsednika Stjepana Mesića. Toda veliko ljudi se je spraševalo, na kakšen način se je Crnčec povzpel tako visoko. Gre namreč za najbližjega sodelavca zloglasnega generala Ivana Koradeja.
Z omenjenim generalom naj bi leta 1996 sodeloval tudi pri pretepanju in mučenju upokojenega uslužbenca hrvaške varnostno obveščevalne službe. Ta ju je nato prijavil in tožil. Po petih letih je sodišče Koradeja spoznalo za krivega, Crnčec pa se je izognil izreku kazni, saj je oškodovanec umaknil tožbo zoper njega.
Jutarnji poroča, da je v tem času obrambno ministrstvo storilo neverjeten korak. Čeprav je zoper Crnčeca tekel kazenski postopek, so ga kot pridnega delavca poslali v ZDA na izobraževanje. Na ministrstvu so sporočili, da za postopek niso vedeli, kljub temu pa je Crnčec kar napredoval in veljal za uspešnega. Nekateri menijo, da je imel zelo dobre varuhe oziroma da je imel informacije, s katerimi si je priboril položaj in varnost.
Zakaj so topniški dnevniki tako pomembni?
Topniški dnevniki so dokument o vojaški operaciji napada na Knin. Z njimi bi dokazali, da je general Ante Gotovina kriv za vojne zločine med operacijo Nevihta avgusta 1995.
Hrvaška je v Haag poslala le del topniških dnevnikov, za manjkajoče pa je najprej dejala, da ne obstajajo, nato pa da so uničeni. Sodišče v Haagu jim seveda ne verjame in zahteva, da čim prej posredujejo preostale dokumente.
Komisar za širitev Olli Rehn je Hrvaško pred dnevi opozoril, da mora nujno rešiti problem sodelovanja s haaškim sodiščem glede dostopa do topniških dnevnikov.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.