Tujina

Našli Stambolićevo truplo

Beograd, 28. 03. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Pripadniki posebnih enot srbske policije so sinoči med poskusom aretacije ubili Dušana Spasojevića-Šiptarja in Mileta Lukovića-Kuma, vodji kriminalne organizacije zemunski klan, ki naj bi bila odgovorna za umor srbskega premiera Zorana Đinđića. Po skoraj treh letih pa je policija odkrila tudi truplo nekdanjega predsednika srbskega predsedstva Ivana Stambolića.

Milica Gajić-Milošević in Mira Marković
Milica Gajić-Milošević in Mira Marković FOTO: Reuters

Med policijsko akcijo v Barajevu pri Beogradu so policisti ubili vodji kriminalne združbe, t.i. zemunskega klana, Dušana Spasojevića-Šiptarja in Mileta Lukovića-Kuma. Šiptar in Kum naj bi izvedla atentat na srbskega premiera Zorana Đinđića, ki je bil 12. marca ustreljen pred poslopjem srbske vlade v Beogradu. Srbsko notranje ministrstvo je v sporočilu še zapisalo, da zajetje omenjenih voditeljev kriminalne združbe ni bilo možno zaradi oboroženega upora, v medsebojnem streljanju pa sta bila Šiptar in Kum ubita. Policija je še sporočila, da nadaljuje z iskanjem preostalih članov zemunskega klana.

Našli posmrtne ostanke Ivana Stambolića

Ljubiša Buha Čume
Ljubiša Buha Čume FOTO: POP TV

Minister za notranje zadeve Dušan Mihajlović je na novinarski konferenci sporočil, da so v noči na petek našli posmrtne ostanke nekdanjega predsednika Srbije Ivana Stambolića, ki so ga 25.8.2000 ugrabili v Beogradu. "Beograjska policija je tako razrešila največjo uganko prejšnjega režima, izginotje nekdanjega predsednika predsedstva Srbije. Njegove posmrtne ostanke so izkopali iz jame na Fruški gori," je dejal Mihajlović.

Kraj, kjer so ubili Ivana Stambolića, je policiji razkril eden izmed njegovih morilcev, ki so ga aretirali v sklopu preiskave umora Zorana Đinđića.

Zdaj vemo, da so ga na Košutnjaku ugrabili štirje pripadniki Enote za posebne operacije (JOS), v novem Beogradu so zamenjali vozilo, ga odpeljali na Fruško goro, ga likvidirali z dvema metkoma in zakopali v vnaprej izkopano jamo." Čeprav imen izvršiteljev zaenkrat ne morejo izdati zaradi interesov preiskave, pa je Mihajlović zatrdil, da je vsa četverica v zaporu, kjer se nahaja tudi njihov šef Radomir Marković, nekdanji načelnik Državne varnosti, medtem ko Milorada Lukovića – Legijo še iščejo.

"Preiskava je obenem potrdila, da je bil motiv za likvidacijo političen, saj so Stambolića likvidarili zato, da ne bi kandidiral na volitvah 24. septembra 2000. To dejstvo hkrati jasno kaže na to, kdo bi lahko naročil omenjeni uboj. Zaradi tega bomo tudi zaslišali Slobodana Miloševića v Haagu in Miro Marković", je dejal Mihajlović. Kot je sporočil beograjski radio B92, policija že išče Miloševićevo soprogo Miro Marković, v zvezi s tem pa so že aretirali Miloševićevega sina Marka in zaslišali njegovo ženo Milico Gajić.

Spopad med tolpama pripomogel k razkritju

K razjasnitvi Stambolićeve ugrabitve je pripomogel obračun dveh najmočnejših kriminalnih združb v Beogradu, surčinske, ki jo je vodil Ljubiša Buha - Čume, in zemunske, na čelu katere je bil včeraj likvidirani Dušan Spasojević - Šiptar. Vodja klana iz Surčina je zaradi nekaj poskusov atentata nanj sredi 2002 pobegnil v tujino, prav to pa naj bi bilo po trditvah nekaterih beograjskih časnikov obdobje, ko se je zemunskemu klanu pridružil Milorad Luković -Legija, ki ga imajo sedaj oblasti na samem vrhu seznama organizatorjev in izvršilcev atentata na srbskega premiera Zorana Đinđića, ter je eden redkih voditeljev zemunske združbe, ki je še vedno na prostosti.

Ljubiša Buha - Čume se je ob koncu januarja oglasil iz tujine in je v pogovoru za beograjski časnik Blic povedal, da so nekdanji načelnik Državne varnosti (sedaj varnostno-informativna agencija - BIA) Rade Marković, "legendarni" Legija, vodja zemunskega klana Šiptar in glavni haaški obdolženec Slobodan Milošević odgovorni za ugrabitev in uboj Ivana Stambolića.

Čume je zatrdil, da je nekdanji predsednik Srbije zakopan na najvišjem beograjskem hribu Avala in da mu je Legija "osebno zaupal, da so Stamboliča takoj po ugrabitvi likvidirali". Čume je dejal, da ne pozna razlogov za uboj, da pa mu je Legija dejal: "Morali smo zaradi Slobe". Akcijo Stambolićeve ugrabitve naj bi vodil sedaj že pokojni Šiptar, sodelovalo pa naj bi še pet pripadnikov JSO. Šiptar naj bi Čumetu povedal, da so Stambolića odpeljali na Avalo in ga od zadaj ustrelili v glavo, zatrdil pa je še, da sta bila za vse likvidacije "vprašana" Milošević in Marković.

Čume se je iz tujine pred to obtožbo že nekajkrat oglasil iz tujine, najprej konec decembra 2002, ko so mu zaenkrat neznani storilci z dinamitom razstrelili podjetje Defense s številnimi najbolj sodobnimi stroji za asfaltiranje cest. Med vsakokratnim oglašanjem iz tujine je povedal kakšno podrobnost o zločinskih dejavnostih v četrtek likvidiranih pripadnikov zemunskega klana Šiptarja in Kuma, a tudi Legije.

Srbski minister za notranje zadeve Mihajlović je Čumeteve izjave ocenil "kot božji dar za policijo" in povabil nekdanjega voditelja surčinskega klana, naj pride v domovino in o vsem, kar ve, spregovori kot zaščitena priča. MNZ Srbije je med sedanjo preiskavo atentata na premiera Đinđića in splošno hajko na pripadnike organiziranih kriminalnih skupin v Srbiji, nekajkrat sporočila, da ima v rokah človeka, ki je pripravljen spregovoriti kot zaščitena priča.