Brazilske zračne sile so v ponedeljek v Atlantskem oceanu okrog 640 kilometrov severovzhodno od brazilskega otočja Fernando de Noronha odkrile del repa z vertikalnim stabilizatorjem letala airbus A330-220 družbe Air France, ki je 31. maja strmoglavilo v Atlantik. Poleg tega so doslej v Atlantskem oceanu našli tudi nekaj delov letala, dva sedeža in osebne stvari potnikov ali članov posadke.
Našli 24 od 228 pokojnih
Polkovnik brazilskih zračnih sil Henry Munoz je sporočil, da so 440 kilometrov severovzhodno od otočja Fernando de Noronha v ponedeljek odkrili še osem trupel potnikov ponesrečenega letala, kar pomeni, da so do ponedeljka zvečer iz morja potegnili skupaj 24 pokojnih. Pred tem so namreč našli 16 trupel.
Osem trupel je medtem vojaški helikopter tudi že prepeljal na otočje Fernando de Noronha ob obali Brazilije, kjer bodo opravili prvo identifikacijo, nato pa jih pričakujejo na kopnem - v obalnem mestu Recife, kjer bodo preiskovalci preverili še njihove zobozdravstvene kartoteke in vzorce DNK, ki so jih že dali svojci žrtev. V mestu Recife bodo francoski preiskovalci tudi preučili najdene razbitine letala.
Bodo našli črni skrinjici?
Preiskavo o nesreči vodi Francija, Brazilija pa išče žrtve. Na pomoč prihajajo Američani, ki so v Brazilijo že poslali dve napravi za globinsko iskanje signala črnih skrinjic. Z iskanjem se mudi, saj signal iz črne skrinjice po 30 dneh začne slabeti.
Na območje iskanja prihaja tudi francoska jedrska podmornica Emeraude. Ko bodo skrinjici našli, ju bo z globine okoli 2,5 kilometra poskušala potegniti ena od manjših francoskih podmornic brez posadke, ki je grajena za visoke pritiske v takšni globini.
Ugibanja o vzroku nesreče
Črni skrinjici naj bi skupaj z najdenimi deli letala dali odgovor na vprašanja o vzroku nesreče. Vse, o čemer se govori sedaj, so le ugibanja. Zadnja špekulacija je, da naj bi se zaradi ledu pokvarili zunanji merilniki hitrosti in računalniku v pilotsko kabino poslali napačne signale.
Nekateri strokovnjaki pa glede na fotografije precej velikega dela repa, ki je plaval na morski gladini, ocenjujejo, da je letalo razpadlo v zraku. Pri udarcu ob trčenju v morje bi se po njihovem mnenju namreč razletelo na manjše kose. Spet drugi opozarjajo, da na letalskih kosih ni znakov eksplozije ali požara.
KOMENTARJI (86)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.