Po nedeljski nesreči ruskega letala tupoljev 154 so iz Črnega morja danes potegnili še dele tretje črne skrinjice, ki je bila v repu strmoglavljenega letala. A kot se je izkazalo, je ta snemalnik povsem uničen. Že v torek so sicer našli snemalnik podatkov leta, dan pozneje pa še snemalnik pogovorov iz pilotske kabine.
Je pa na današnji novinarski konferenci ruski minister za promet Maksim Sokolov dejal, da je strmoglavljenju ruskega vojaškega letala, v katerem je v nedeljo umrlo vseh 92 potnikov, najverjetneje botrovala tehnična okvara.

"Očitno je, da je šlo za tehnično okvaro. Strokovnjaki bodo morali razčistiti razloge za to, zaradi česar smo ustanovili poseben odbor," je med drugim povedal ruski minister.
Zadnji let strmoglavljenega ruskega letala tupoljev 154 je trajal okoli 70 sekund, maksimalna dosežena višina je bila okoli 250 metrov pri hitrosti 360 do 370 kilometrov na uro, pa je na današnji novinarski konferenci pojasnil vodja varnosti v letalstvu z obrambnega ministrstva Sergej Bajnetov.
Na letalu niso našli znakov eksplozije
Rusko obrambno ministrstvo je danes tudi sporočilo, da na letalu ni bilo znakov eksplozije ali požara, prav tako pa so pojasnili, da so izredne razmere na letalu trajale deset sekund. Kljub vsemu ministrstvo v celoti še ne izključuje terorističnega dejanja.
Bajnetov je sicer danes še dodal, da bodo za potrditev vzroka strmoglavljenja letala potrebovali najmanj 30 dni. Ministrstvo za zdaj za nesrečo krivi človeški faktor ali tehnično okvaro.
Tretja črna skrinjica povsem uničena

Iskalno operacijo so v noči na danes zaradi oteženih vremenskih razmer prekinili, a so potapljači zjutraj nadaljevali delo in našli magnetni trak, za katerega preiskovalci predpostavljajo, da pripada tretji črni skrinjici. Samega ogrodja skrinjice niso našli, poroča ruska tiskovna agencija Ria novosti.
Dešifriranje podatkov s snemalnika pogovorov v pilotski kabini ter snemalnika podatkov o letu poteka in bo po nekaterih informacijah kmalu končano. Obe črni skrinjici sta bili namreč v zadovoljivem stanju, kar je strokovnjakom omogočilo obdelavo podatkov. Po dozdajšnjih podatkih bi se nesreča lahko zgodila zaradi tehničnih težav, saj se zaradi neznanega razloga niso zaprla zakrilca.
Zakrilca so namreč nameščena na zadnjem robu kril in služijo spreminjanju zakrivljenosti profila krila, s čimer vplivajo tudi na silo vzgona, navaja Wikipedija. Omogočajo pristajanje in vzletanje pri manjših hitrostih in s tem skrajšajo potrebno vzletno in pristajalno pot. Z navzdol odklonjenimi zakrilci se hkrati poveča vzgon in upor letala. Z njimi lahko letalo pristaja pod večjim kotom in pri manjši hitrosti. Zakrilca zmanjšajo tudi hitrost izgube vzgona, po navadi se zakrilca izvlečejo v več stopnjah.

Letalo tipa tupoljev 154 je z radarjev izginilo v nedeljo kmalu po vzletu ob 5.40 po lokalnem času. Bilo je na poti iz mesta Adler južno od Sočija proti ruski letalski bazi Hmeimim v Latakiji na zahodu Sirije. Na krovu letala je bilo med nesrečo 92 ljudi, od tega osem članov posadke. Vsi so v nesreči umrli.
Med potniki so bili ruski vojaki in tudi 65 članov mednarodno priznanega vojaškega ansambla Aleksandrov, uradnega pevskega zbora ruske vojske, znanega kot zbor Rdeče armade, ki naj bi v Siriji med ruskimi vojaki praznovali novo leto. Na krovu je bila tudi voditeljica ruske humanitarne organizacije Pravična pomoč Elizaveta Glinka, v Rusiji znana kot Doktor Liza. Med potniki je bilo tudi devet novinarjev.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.