Nasin rover Curiosity je našel dokaze, da blizu površja na Marsu obstaja tekoča voda. Na Marsu je sicer premrzlo, da bi bila tekoča voda na samem površju, a soli v zemlji znižujejo temperaturo, pri kateri se tekočina spremeni v trdno stanje. Prav zato se oblikuje nekakšna slana rosa.
Vse to znanstvenike napeljuje k teoriji, da so temne lise in razjede, ki jih je videti na površju rdečega planeta, posledica delovanja tekoče vode, so zapisali v časniku Nature Geoscience.
Znanstveniki menijo, da se tanka plast vode oblikuje, ko soli v zemlji absorbirajo hlape vode v atmosferi. Temperatura tega tekočega filma je okoli minus 70 stopinj Celzija, kar je premrzlo za obstoj do zdaj znanih mikroorganizmov. Plast tekoče vode, ki se oblikuje v zgornjih 15 centimetrih prsti, je izpostavljena tudi visokim nivojem kozmične radiacije, ki predstavlja nov izziv življenju. A vseeno je možno, da organizmi živijo pod površjem Marsa, kjer so pogoji bolj ugodni.
Raziskovalci so zbrali različne dokaze, ki jih je rover pobral ali izmeril s svojimi instrumenti. Rezultati so pokazali, da so pogoji pravi za oblikovanje slane rose med zimskimi nočmi ob ekvatorju, kjer je Curiosity pristal. Tekočina podnevi, ko se temperature dvignejo, pa znova izpari.
Javier Martin-Torres iz Nase je za BBC dejal, da lahko opazujejo dnevni cikel vode. Dejstvo je tudi, da to opazujejo ob ekvatorju, kjer so pogoji za obstoj tekoče vode najmanj primerni. To pa pomeni, da bi bil lahko ta pojav bolj pogost v višjih zemljepisnih širinah, kjer je večja vlažnost, temperature pa so nižje. Plast tekočine bi lahko bila tam prisotna skozi celo leto.
KOMENTARJI (68)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.