Helikopterji so pristajali in vzletali s strehe luksuznega hotela Royal Cliff Beach Resort, v katerem naj bi po prvotnih načrtih potekalo vrhunsko srečanje desetih držav članic Združenja držav Jugovzhodne Azije (Asean) ter Kitajske, Japonske, Južne Koreje, Avstralije, Indije in Nove Zelandije. Voditelje naj bi s helikopterji prepeljali do vojaškega letališča v bližini Pattaye, od koder se bodo verjetno vrnili nazaj v svoje države.

Tajski premier Abhisit je sicer po tem, ko so t. i. rdeče srajce, ki zahtevajo njegov odstop in razpis predčasnih volitev, prebile policijske vrste in vdrle na prizorišče vrha, v letovišču Pattaya in okoliški provinci Chonburi razglasil izredno stanje. "Dolžnost vlade je, da poskrbi za voditelje, ki bodo odpotovali iz Tajske," je v televizijskem nagovoru sporočil Abhisit.
Približno šest ur pozneje, po odhodu vseh voditeljev iz Pattaye, se je Abhisit presenetljivo vrnil na prizorišče protestov, od koder je pred tem pobegnil, in napovedal odpravo izrednih razmer. Ob tem je protestnike označil kot "sovražnike države" in ocenil, da so današnji dogodki škodili ugledu Tajske, zaradi česar se je opravičil vsem Tajcem.
Izredne razmere zajemajo ukrepe, kot so prepoved zbiranja več kot petih ljudi, dajejo dodatna pooblastila policiji in vojski, ki lahko med drugim pripor osumljencev podaljša do kar 30 dni brez vložitve obtožnice, ter predvideva strog nadzor države nad mediji in vsemi drugimi oblikami komunikacije.
Vrh 16 azijskih držav – voditelji Avstralije, Indije in Nove Zelandije naj bi se ga sicer udeležili šele v nedeljo – se sicer danes ni niti zares začel, saj so protivladni protestniki, zbrani okrog hotela Royal Cliff Beach Resort, preprečili že načrtovana jutranja srečanja. Pravi kaos je izbruhnil po tem, ko je več tisoč protestnikov vdrlo v sam hotel in najprej besnelo po tamkajšnjem novinarskem središču, od koder so se odpravili naprej po hotelu.
Varnostne sile protestnikov niso niti poskušale zaustaviti – kljub obljubam, da bo vrh potekal ob najstrožjih varnostnih ukrepih –, jim je pa uspelo zavarovati dostop do ene od sosednjih zgradb, kjer naj bi se sestali voditelji. T. i. rdeče srajce naj bi se sicer za vdor v hotel odločile potem, ko so se nedaleč stran spopadle z rivalskimi provladnimi protestniki, pri čemer naj bi ti nanje streljali in jih nekaj tudi ranili.

Pozneje – po odpovedi vrha in evakuaciji politikov – so protestniki razglasili zmago in se mirno umaknili iz hotelskega kompleksa. Vodja protestnikov Jakrapob Penkair je zatrdil, da bodo s protesti nadaljevali, vse dokler premier ne odstopi.
Kaos predstavlja hud udarec Abhisitu, ki ga je parlament na položaj premierja izvolil pred štirimi meseci in se je v tem času predvsem trudil dajati vtis, da so se razmere na Tajskem umirile. Poleg tega je tudi zmanjšal možnosti hitrega dogovora med 16 regionalnimi voditelji glede usklajenega odziva na globalno gospodarsko krizo, ki je prizadela azijske izvozno usmerjene države. Tiskovni predstavnik tajske vlade Panitan Wattanayagorn je sicer izrazil upanje, da bodo lahko vrh izvedli v nekaj mesecih.
Obžalovanje nad današnjim dogajanjem v Bangkoku je že izrazil generalni sekretar ZN Ban Ki Moon, ki se mudi v bližnjem Laosu in naj bi se tudi udeležil vrha. Izrazil je upanje, da se bodo razmere na Tajskem čim prej normalizirale, spori pa rešili z dialogom in drugimi mirnimi sredstvi.
KOMENTARJI (30)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.