Tujina

NASA soodgovorna za nesrečo Columbie

New York, 26. 08. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
Reuters/STA
Komentarji
0

Preiskovalni odbor nesreče raketoplana Columbia, ki je razpadel med vračanjem na Zemljo, je objavil zaključno poročilo. Tehnični vzrok katastrofe je zaščitna pena tanka za gorivo, ki je poškodovala keramično toplotno prevleko na krilu raketoplana. Poročilo pa kritizira tudi pomanjkljive varnostne ukrepe in druge napake pri ameriški vesoljski agenciji.

Sedemmesečna preiskava je stala 20 milijonov dolarjev, pripravili pa so 248-stransko poročilo o okoliščinah nesreče in predlogih za izboljšanje stanja.

Raketoplan Columbia je 1. februarja razpadel med vračanjem na Zemljo, pri čemer je umrlo vseh sedem astronavtov, do poškodbe krila pa je prišlo 16. januarja, že okoli 80 sekund po vzletu. Zaščitna pena tanka za gorivo je med vzletanjem poškodovala krilo, kar se je med vračanjem na Zemljo izkazalo za hudo pomanjkljivost.

Ravno toliko kot zaščitna pena pa je za nesrečo odgovorna organizacija in struktura v agenciji NASA, piše v poročilu. "Vodstvo NASA in inženirji so se v zvezi z dogodki, ki so vodili v tragedijo, izkazali kot preveč samozavestni in preveč birokratski," je ugotovila komisija.

Američani večinsko podpirajo nadaljevanje vesoljskih poletov: v zadnji Gallupovi anketi jih 43 odstotkov meni, da je ena tragična nesreča na sto poletov sprejemljivo tveganje. NASA je z raketoplani v 22 letih doslej opravila 113 poletov in pri tem imela dve nesreči.

13-članska komisija pod vodstvom upokojenega admirala Harolda Gehmana je tudi zapisala, da se varnostni ukrepi agencije NASA po nesreči raketoplana Challenger, ki ga je leta 1986 razneslo med vzletom, niso skoraj nič spremenili. Člani komisije še ugotavljajo, da bi morali posadko vsaj poskusiti rešiti, glede na to, da so astronavti vedeli za poškodbo na krilu raketoplana. V poročilu še predlagajo, da bi morali tedaj nujno izstreliti vesoljsko plovilo Atlantis, na katerega bi v vesolju "preselili" posadko Columbie.

Poročilo zahteva tudi namestitev večjega števila kamer na raketoplanih in na Zemlji, posnetki pa morajo nemudoma do kontrolne postaje. NASA bo morala zaposliti več inšpekcijskega osebja, kar pa bo odvisno od sredstev. Zaradi krčenja stroškov za vesoljske polete v 90. letih prejšnjega stoletja se je za varnost namenjalo manj denarja. Inšpektorji so bili odpuščeni, delo pa so prevzela pogodbena podjetja, ki, kot ugotavlja komisija, svojega dela ne opravljajo dovolj dobro.

V bodoče naj bi natančeje spremljali vesoljska plovila
V bodoče naj bi natančeje spremljali vesoljska plovila FOTO: Reuters

Odslej bodo posnetki vohunskih satelitov obvezni med vsako misijo raketoplanov. Vodstva posameznih misij raketoplanov pa se bodo morala odslej srečevati vsak dan trajanja misije. Med poletom Columbie so se sestali le petkrat v 16 dneh.

Direktor agencije NASA Sean O'Keefe je pohvalil poročilo. "Sprejemamo ugotovitve komisije in storili bomo vse, da bi upoštevali njena priporočila," je dejal. Vodja komisije Gehman pa je kljub ostrim kritikam agencije NASA izrazil prepričanje, da je NASA dobra organizacija in da bi morali biti Američani ponosni nanjo.

Pri NASA še vedno upajo, da bodo program raketoplanov ponovno zagnali prihodnje leto. Predsednik George Bush je pretekli teden dejal, da je vesoljski program ključnega pomena za državo, je pa napovedal, da bo pred odločitvijo počakal na poročilo.

Harold W. Gehman, vodja preiskave o nesreči raketoplana Columbia
Harold W. Gehman, vodja preiskave o nesreči raketoplana Columbia FOTO: Reuters

Raketoplane niso izpopolnjevali že nekaj let

Program vesoljskih raketoplanov je bil skupaj z drugimi programi NASA v zadnjih letih izpostavljen varčevalnim ukrepom. Nekaj časa so menili, da bo raketoplane kmalu nadomestilo novo vesoljsko plovilo, zato niso delali izboljšav, niti potem, ko je postalo jasno, da zaradi pomanjkanja denarja novih plovil še dolgo ne bo. Program gradnje Mednarodne vesoljske postaje naj bi prav tako odžiral denar programu raketoplanov, zato so bile številni projekti prestavljeni ali odpovedani. Pri Mednarodni vesoljski postaji sodeluje 16 držav, od nesreče Columbie pa so na njej zmanjšali posadko, za oskrbo pa s svojimi plovili Sojuz skrbi Rusija.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10