
Voda bo na primer že v naslednjih 20 letih zalila obalne predele 14-milijonskega mesta Daka v Bangladešu, ob zadnjih podatkih ugotavljajo pri Nasi. V letih, ki sledijo, bo takih mest še veliko več, tega pa ni moč ustaviti. Meritve sicer kažejo, da se je v povprečju od leta 1992 morje dvignilo za 7,6 centimetra. Razlog za to je seveda segrevanje oceanov in ozračja.
V nevarnosti je na primer tudi ameriški New Orleans, ki še zdaj okreva po uničujočem orkanu Katrina. Oblasti sicer že pripravljajo zaščitne ukrepe, a pri Nasi opozarjajo, da pri tem podcenjujejo moč dviga morske gladine.

Ocene, da bo gladina morja leta 2100 za 90 centimetrov višja od sedanje, je sicer že leta 2013 podala ameriška okoljska agencija, a Nasin strokovnjak Steve Nerem po zadnjih meritvah opozarja, da bi bilo lahko še huje. "Zagotovo bomo priča vsaj 90 centimeterskemu dvigu gladine, verjetno še kaj več," je dejal. Kot je pojasnil, so do ugotovitev prišli na podlagi satelitskih podatkov, ki merijo toploto oceanov in količino stopljenega ledu na obeh polih. "Segrevanje oceanov deluje kot živo srebro v termometru. To pomeni hitro povečanje mase oceana in posledično višjo gladino morja," razlaga Nerem.
Nasa je ob tem objavila tudi serijo animacij, ki prikazujejo spremembe v zadnjih dveh desetletjih na Grenlandiji, Antarktiki in drugod.
Antarktika letno izgubi 118 milijard ton letu, opozarja Nasa. Podobno se dogaja z Grenlandijo. Če bi se le tam led popolnoma stopil, bi se morska gladina dvignila za kar šest metrov, opozarjajo. Glede na Nasine podatke, sicer vsako leto tam v morje spolzi 31 milijarde ton ledu. Kako hitro stvari potekajo, pričajo podatki o lomljenju ledenih plošč. Nedavno se je denimo od ledenika Jakobshavn na Grenlandiji odlomil tako velik kos ledu, da bi lahko z njim prekrili celoten Manhattan, pri čemer bi led segal do višine 300 metrov.
KOMENTARJI (160)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.