Čeprav je ameriška vesoljska agencija Nasa končala misijo poletov raketoplanov v vesolje, je poročilo pokazalo, da ji primanjkuje astronavtov. Nacionalni raziskovalni svet, ki je neprofitna skupina za svetovanje na področju znanosti, pravi, da bi morala Nasa povečati število članov posadke, ki je izučena za letenje v vesolje. Astronavte potrebujejo za delo na Mednarodni vesoljski postaji (ISS), prav tako za nove raziskovalne projekte. Ameriški astronavti trenutno morajo leteti z ruskimi vesoljskimi plovili, da bi dosegli ISS. Američani so svoj projekt poletov raketoplanov po 30 letih končali julija letos, ko se je Atlantis ločil od ISS in se vrnil na Zemljo.
Letos se je veliko ameriških astronavtov upokojilo ali pa so se odločili za spremembo svoje kariere. Tako jih je ostalo le 60, v najboljših časih pa jih je bilo kar 149. Omenjeni svet opozarja, da bi ob trenutnem številu zaposlenih lahko prišlo do težav, saj ne bi imeli dovolj astronavtov, ki bi lahko nadomestili bolne ali pa ranjene kolege. Svet, ki ga sestavlja 13 strokovnjakov, med njimi je tudi pet nekdanjih astronavtov, opozarja, da so tako ogroženi ameriški razvojni in raziskovalni projekti v vesolju. Kako bo na to odgovorila Nasa in ali bodo zaposlili in izučili nove astronavte, še ni znano.
Na ISS so trenutno trije Rusi, Američana in Japonec, poleti pa so po avgustovskem strmoglavljenju ruskega progresa ustavljeni. Ruski progresi so namreč ključni za preskrbo ISS in za zamenjavo posadk, potem ko so ZDA upokojile svoje raketoplane. Rusi pa zdaj ne želijo izvajati poletov, saj najprej želijo priti do ugotovitev, zakaj se je zadnji polet končal z nesrečo. Če bo premor trajal predolgo, bodo morda morali ISS, na kateri je bila v zadnjih enajstih letih vseskozi človeška posadka, začasno zapustiti. Zadnjih šest astronavtov bo ISS predvidoma zapustilo sredi novembra.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.