Ameriška vladna agencija NASA, odgovorna za vesoljski program, je na pot proti Jupitru poslala vesoljsko ladjo Juno. To je del več kot eno milijardo dolarjev vrednega projekta, ki bo trajal pet let. Glaven cilj misije na Jupiter je odgovoriti na temeljna vprašanja o nastanku sončnega sistema. Raziskovanje največjega in najstarejšega planeta v našem sončnem sistemu je namreč za znanstvenike še posebej zanimivo, saj je Jupiter nastal takoj za tem, ko se je formiralo sonce. ''Potovanje vesoljske ladje Juno na Jupiter nam bo omogočilo vrnitev nazaj v čas. Ta pot bo pojasnila, od kod prihajamo in kako so nastali planeti našega osončja.“ je povedal Scott Bolton, eden od NASINIH znanstvenikov.
V sklopu te misije bodo znanstveniki skušali ugotoviti, kakšna je količina vode v Jupitrovi atmosferi. To predstavlja ključen element v teorijah o nastanku našega sončnega sistema. Pridobivali bodo tudi podatke o sestavinah, temperaturah in gibanju oblakov globoko v atmosferi Jupitra. Poskusili pa bodo še določiti gravitacijsko in magnetno polje tega planeta, s čimer bi odgovorili na vprašanje, ali ima Jupiter trdno jedro.
Vesoljska ladja Juno bo delovala v izredno težkih razmerah, izpostavljena bo namreč visokemu sevanju elektromagnetnih žarkov. Jupitrovim oblakom se bo približala na razdaljo 5.000 kilometrov. To pa predstavlja območje, kjer je sevanje v našem sončnem sistemu največje. Da bi v takem okolju lahko delovala nemoteno, so vse elektronske mehanizme zaščitili z obokom iz titana. V teh pogojih bo Juno lahko delovala le eno leto, potem pa se bo zrušila v Jupitrovo atmosfero.
KOMENTARJI (27)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.