Po razkritju, da smo lansko leto zabeležili že tretje zaporedno najtoplejše leto v zgodovini meritev, bodo morali vsi tisti, ki dvomijo v obstoj globalnega segrevanja ozračja, za vedno umolkniti. Nasa in ameriška uprava za oceane in ozračje (Noaa) sta razkrili podatke o letu 2016 in pripravili cel sklop animacij, ki prikazujejo, kako se naš planet počasi spreminja v kotel. Nekaj teh podatkov smo razkrili že v včerajšnji novici, v kateri okoljevarstveniki opozarjajo, da že zamujamo z ukrepi za rešitev našega planeta.
Rekordno vročega leta 2016 je bila povprečna temperatura za 0,04 stopinje Celzija višja kot leta 2015 in skoraj stopinjo Celzije višja od povprečja v 20. stoletju. Rekord je padel že tretje leto zapored, temperature pa se dvigujejo s pospešenim tempom."2016 je že tretje rekordno toplo leto zapored," je opozoril ameriški znanstvenik Gavin Schmidt. "Sicer ne pričakujemo, da bodo sedaj vsa naslednja leta rekordno topla, a ti podatki kažejo na jasen trend dolgoročnega segrevanja ozračja."
Animacija, ki nazorno prikazuje, kako iz leta v leto narašča povprečna temperatura
Dvig znanstveniki pripisujejo rabi fosilnih goriv in plina, ki v ozračje pošiljajo ogljikov dioksid, metan in druge onesnaževalce, znane kot toplogredne pline.
Od konca 19. stoletja do danes se je povprečna temperatura našega planeta dvignila za 1,1 stopinje Celzija, segrevanje pa je v največji meri posledica industrializacije oziroma spuščanja toplogrednih plinov v atmosfero. Večina segrevanja se odvija v zadnjih 35 letih, 16 od 17 najtoplejših let pa smo zabeležili po letu 2001. Znanstveniki so z analizo vseh zbranih podatkov ugotovili, da je bilo v letu 2016 kar osem od dvanajstih mesecev rekordno toplih. Zaradi vpliva El Niña, ki je poskrbel, da je bilo leto 2015 rekordno toplo, je temperaturne rekorde beležil tudi začetek lanskega leta. Izračun je pokazal, da naj bi se na račun vpliva El Niña ozračje globalno gledano lani segrelo za 0,12 stopinje Celzija.
Znanstveniki so lansko temperaturo izračunali na podlagi povprečne zemeljske temperature kopnega in morja ter potrdili, da je bila lani najvišja od leta 1880 naprej, ko so začeli z meritvami.
Nove temperaturne rekorde so lani zabeležili v delih Indije, Kuvajta in Irana, medtem ko se je led v Arktičnem morju topil hitreje kot kdajkoli prej.
KOMENTARJI (174)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.