
Izstrelitev vesoljske kapsule Orion danes ni uspela. Prvi poskus je bil predviden ob 13:05, a jih je presenetil čoln, ki se je pojavil v bližini izstrelišča. Čas izstrelitve so prestavili za 12 minut. Nato so med preverjenjem stanja pripravljenosti zaznali močnejši veter pri tleh, ki je pomenil novo tveganje, zato so postopke znova prekinili. Kasneje so se pojavile še tehnične napake, ki pa jih niso uspeli odpraviti, zato so morali izstrelitev prestaviti na jutrišnji dan. Z novim poskusom bodo začeli pet minut čez 13. uro.

Orion, kot so poimenovali kapsulo, bo v vesolje ponesla raketa Delta IV Heavy, ki je s svojimi 733 tonami trenutno tudi največja nasina raketa. Kapsula bo tokrat sicer še brez posadke potovala kar 5.800 kilometrov daleč v vesolje, kar je mnogo dlje od tirnice Mednarodne vesoljske postaje, ki se nahaja približno 360 kilometrov od Zemlje. Nato se bo obrnila, z hitrostjo preko 32.000 kilometrov na uro vstopila nazaj v atmosfero in po štirih urah in pol od izstrelitve s padalom pristala v Tihem oceanu.
Gre za test kapsule, v kateri bi človek lahko odpotoval na Mars
Kot pravijo pri Nasi, gre za prvo pravo testiranje kapsule pred bodočimi načrtovanimi podvigi, med katerimi sta tudi k pristanek astronavtov na asteroidu in celo na Marsu. Nekdanji Nasin astronavt Charlie Bolden je za ABC News dejal, da bo 300 milijonov evrov težak testni polet v vesolje, velik korak k uresničitvi potovanja prve človeške posadke na Mars.
Kapsula je opremljena s 1200 senzorji, ki bodo ves čas merili njeno stanje. Med potovanjem bo namreč izpostavljena močnemu sevanju radiacijskih pasov, ob vstopu v atmosfero pa tudi temperaturi okoli 2200 stopinj Celzija. Nasini inženirji bodo s to testno izstrelitvijo preverili, kakšnim vplivom bi bila lahko podvržena človeška posadka.

Kelly Smith, eden od sodelujočih Nasinih strokovnjakov, pravi, da se raketoplani, kakršne je Nasa uporabljala v preteklih letih, ne bi mogli vrniti na Zemljo s tako oddaljenih območij v vesolju. "Nikakor ne bi zdržali pritistkom in vročini. Orion pa je bil zgrajen zako, da lahko kljubuje še tako nemogočim pogojem," je pojasnil.

Prvi astronavti bi lahko v Orion sedli leta 2021
Kot namreč pravijo pri Nasi, naj bi predvidoma leta 2017 brez posadke obleteli Luno. Leta 2019 nameravajo ujeti majhen asteroid in ga pripeljati v Lunino orbito. Če bo vse to uspelo, naj bi prvi astronavti v kapsuli Orion v vesolje odpotovali leta 2021. V naslednjih letih naj bi stopili na omenjeni asteroid, po letu 2030 pa naj bi človeška posadka v kapsuli prispela celo na Mars. Tam naj bi poskusili proizvajati kisik in izvajali nadaljne raziskave.
KOMENTARJI (238)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.