"Obiskali bomo predsednika Trumpa. Prosili ga bomo, da umakne imuniteto; neposredno njega bomo prosili. Naredili bomo vse, kar je v naši moči, da jo pripeljemo nazaj," je dejala Charlotte Charles, mati 19-letnega Harryja Dunna, ki je umrl v prometni nesreči, ki jo je povzročila žena ameriškega diplomata, 42-letna Anne Sacoolas. Če tudi to ne bo zaleglo, se bo družina zavzemala za spremembo zakonodaje glede diplomatske imunitete. Družina najstnika je namreč pred dnevi sprožila spletno kampanjo Pravica za Harryja (Justice 4 Harry) za množično zbiranje denarja, ki ga bodo namenili za sodno bitko. Zbrali so že več kot 6.000 funtov (približno 6.070 evrov).
"To je grozna situacija, v kateri smo, vendar, če bomo samo sedeli in ne bomo naredili ničesar in ne bomo vsaj poskusili, da jo pripeljemo pred roko pravice, ali pa vsaj poskusimo spremeniti zakonodajo, ne bomo mogli živeti sami s seboj, če se bo to zgodilo kakšni drugi družini," je dejala Charlesova.
Tudi Harryjev oče je še vedno zgrožen nad dejstvom, da je lahko 42-letna voznica zaradi imunitete odkorakala. "V bistvu to pove, da lahko narediš kar želiš in boš nekaznovan – to je narobe. To ne more biti prav," je dejal Tim Dunn.
Pozivom za vrnitev voznice se je pridružil tudi britanski premier
V Veliki Britaniji se medtem še naprej vrstijo pozivi, da naj se 42-letna voznica vrne v državo na zaslišanje. Pridružil se jim je tudi britanski premier Boris Johnson. "Mislim, da ne more biti prav, da se proces diplomatske imunitete uporabi za takšen namen," je bil jasen Johnson. Ob tem je izrazil upanje, da se bo voznica vrnila v Veliko Britanijo, ter obljubil, da če jim zagate v kratkem ne bo uspelo rešiti po diplomatski poti, se bo za to osebno zavzel v Beli hiši.
Glavni poveljnik policije v Northamptonshireu Nick Adderley je dejal, da je ameriški ambasadi v Londonu pisal, naj voznici odvzamejo diplomatsko imuniteto. Pojasnil je, da sta se tako on kot okrožni komisar Stephen Mold zavzela za odvzem imunitete zato, da bi se lahko odvila preiskava. Toda, ameriško veleposlaništvo je njihovo zahtevo zavrnilo, rekoč, da imuniteto svojim sodelavcem in njihovim družinskim članom zelo redko umaknejo.
Voznica je bila žena ameriškega diplomata Jonathana Sacoolasa, ki se je pred policisti sklicevala na diplomatsko imuniteto in se je kmalu po nesreči vrnila v ZDA, čeprav je policistom dejala, da nima takšnih načrtov.
"Ne želimo ji nič slabega. Tudi ona je mama; prav tako je ne želimo ločiti od otrok, vendar je ona vzela enega od naših otrok," je še povedala mati ubitega motorista.
Po Dunajski konvenciji o diplomatskih odnosih iz leta 1961 imajo vsi diplomati in njihovi družinski člani imuniteto pred preganjanjem v državi gostiteljici, razen v primeru, če so državljani te države. Imuniteto pa lahko država, ki je diplomate napotila v državo gostiteljico, tudi umakne.
Zanimivo je, da diplomatska imuniteta običajno pokriva le tiste diplomate in njihove člane družine, ki delajo na veleposlaništvu v Londonu. Po poročanju britanskega Sky Newsa pa med državama od leta 1994 velja poseben dogovor glede diplomatske imunitete tudi za to ameriško obveščevalno bazo.
Ameriški mediji o tej zgodbi do danes, ko so povzeli britanske medije, niso pisali, prav tako se na to še ni odzval ameriški predsednik Trump.
KOMENTARJI (33)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.