Nedavne poplave v Aziji in Veliki Britaniji ter vročinski valovi v južni in vzhodni Evropi so znak segrevanja ozračja, kažejo pa na to, da se mora svet bolje pripraviti na boj s posledicami podnebnih sprememb.
Kot je v Ženevi dejal direktor Mednarodne strategije za zmanjševanje tveganja nesreč (ISDR) pri Združenih narodih Salvano Briceno, so poplave in vročina le prvi znak tega, kar bi se lahko dogajalo vse pogosteje.
"Ne smemo čakati. Vemo, kaj se bo zgodilo, zato se moramo pripraviti," je dejal Briceno in dodal, da si ISDR prizadeva prepričati vlade, naj več časa posvetijo zmanjševanju tveganja naravnih nesreč in pripravljanju svojih prebivalcev na morebitne smrtonosne nevihte, poplave in vročinske valove.
Narava udarila nazaj
Monsunsko deževje, ki je pretekli teden prizadel Indijski polotok, je v Indiji zahtevalo 144 življenj, v Pakistanu pa še 242 življenj. Na območju pa je v torek pustošil še tropski ciklon, ki je na jugozahodu Pakistana terjal najmanj 19 smrtnih žrtev.
Z močnimi padavinami se soočajo tudi v Veliki Britaniji, kjer so v poplavah po večdnevnem deževju umrli štirje ljudje, na statine ljudi pa je moralo zaradi naraslih voda zapustiti svoje domove. Nevarnosti pa še ni konec, saj meteorologi napovedujejo nove padavine v prihajajočih dneh.Za konec tedna naj bi namreč zapadlo tudi do 50 milimetrov dežja. Količina padavin, ki je do zdaj zapadla v Veliki Britaniji, je za ta čas že rekordna.
Na jugu Evrope vladajo povsem drugačne razmere, saj so v torek ponekod izmerili kar 45 stopinj Celzija. V vročinskem valu, ki je zajel Grčijo, Italijo, Turčijo in Romunijo je do zdaj umrlo najmanj 46 ljudi. Iz Grčije poročajo, da je vročinski val, ki je zajel državo, najdaljši v zgodovini.
Grčija se sooča z najvišjimi temperaturami v zadnjih 110 letih, medtem ko v južni Italiji tako vroče ni bilo že vsaj 200 let. Tako visoke temperature pa ne grozijo samo ljudem, ampak ogrožajo tudi živali in klestijo pridelek. Zaradi vročine pričakujejo, da bo na jugu Italije grozdje in drugo sadje ter zelenjava dozorelo že mesec prej kot ponavadi, ko letino pobirajo avgusta.
Z ekstremnim vremenom pa se soočajo tudi v Južnoafriški republiki, kjer pa je večino države pobelil sneg. Ponekod je bila snežna odeja debela deset centimetrov, kar je povzročilo velike težave v prometu, umrla pa je tudi najmanj ena oseba.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.