Napovedi za avstralski koralni greben niso dobre. Čeprav se okoljevarstveniki močno trudijo, se v prihodnjih letih pričakuje nadaljnje razpadanje krhkega ekosistema.
Takšno je predvidevanje strokovnjakov iz morskega parka koralnega grebena. Največja tveganja za greben so klimatske spremembe, stanje se poslabšuje tudi zaradi nizkokakovostne vode, razvoja obale in ribištva, je zapisano v poročilu.
''Kljub zadnjim naporom, da bi zmanjšali nevarnosti, so se generalno gledano napovedi za veliki koralni greben poslabšale glede na leto 2009. Pričakuje se nadaljnje razpadanje,'' so zapisali v poročilu. Da bi ga zaščitili, bi morali biti ukrepi še ostrejši tako na lokalni kot državni ravni.
Okoljevarstveniki se bojijo, da bi lahko nadaljnji razvoj obale v Queenslandu, ki med drugim vključuje razširitev pristanišča za premog, še poslabšala stanje grebena. Klimatske spremembe povzročajo segrevanje oceana, hkrati pa tudi njegovo kislost, prav to pa uničuje korale. Problematičen je predvsem divji lov, ki ga kljub reformam niso izkoreninili.
So pa nekateri ukrepi na določenih območjih vendarle imeli pozitivne učinke, prav zato se nekatere za območje značilne vrste vračajo.
Veliki koralni greben je največja svetovna koralna struktura, ki je zavetje za mnoge morske živalske vrste. Ob vzhodni obali Avstralije se razteza na okoli 2600 kilometrih, na njem je mogoče najti 400 različnih vrst koral, 1500 vrst rib in 4000 vrst mehkužcev.
Pri Unescu že dlje časa opozarjajo, a bodo morali greben premakniti na seznam svetovne naravne dediščine, ki je ogrožena.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.