Po vsej Franciji danes poteka enodnevna stavka zaradi napovedane pokojninske reforme. Sindikati se ne strinjajo z napovedmi predsednika Nicolasa Sarkozyja o zvišanju upokojitvene starosti nad zdajšnjih 60 let. Stavke so upočasnile železniški promet, ovirajo letalski promet in motijo delo na šolah. Zaradi stavke sta tako ovirana železniški promet na območju francoske prestolnice in letalski promet s pariških letališč Charles de Gaulle in Orly. Po nekaterih napovedih naj bi bilo odpovedanih od 10 do 30 odstotkov letov.
Prav tako stavka del zaposlenih v šolstvu in javni oskrbi po vsej državi z osrednjo stavko v vzhodnem Parizu.
Nasprotovanje vladnim načrtom za zvišanje upokojitvene starosti danes Francozi izražajo tudi na številnih zborovanjih po vsej državi.
Ena od najnižjih starostnih mej v Evropi
Spodnjo mejo za upokojitev je Francija s 65 na 60 let znižala leta 1984 v mandatu socialističnega predsednika Francoisa Mitterranda, kar je veljalo za eno njenih ključnih reform, ki se je ohranila do danes. Zdaj je Sarkozy odločen starostno mejo ponovno zvišati, saj je ena od najnižjih v Evropi. Medtem pa se Francija, kot številne druge evropske države, sooča z visokim javnofinančnim primanjkljajem. Zato pokojninska reforma spada med prioritetne naloge Sarkozyjeve vlade, saj po njegovem mnenju dvig upokojitvene starosti predstavlja enega od ukrepov, kako zmanjšati izdatke za pokojnine. Upokojitveno starost bi sicer dvignil na 61 ali 62 let.
Sindikatom se zdi ta ukrep 'najbolj nepravičen način varčevanja'. Vlado obtožujejo, da ima poenostavljeno finančno logiko in da je obsedena s poenotenjem z nemškim modelom. Delavci medtem priznavajo in se strinjajo, da je treba nekaj storiti, da se pokojninska blagajna ne bo sesula.
Francozinje pokojnino prejemajo v povprečju 28 let
Francoski upokojenci sicer zdaj prejmejo 85 odstotkov pokojnine iz državnih shem, medtem ko je povprečje med članicami Organizacije za ekonomsko sodelovanje in razvoj (OECD) 61 odstotkov. V Franciji se moški v povprečju upokojijo pri 58,7 leta starosti, ženske pa pri 59,5 leta starosti, medtem ko je povprečje v članicah OECD 63,5 leta za moške in 62,3 leta za ženske.
Ob tem pa je pričakovana življenjska doba v Franciji med najvišjimi na svetu, kar v kombinaciji z zgodnjim upokojevanjem pomeni, da spadajo Francozi med tiste prebivalce na svetu, ki najdlje prejemajo pokojnine. Ženske jo v povprečju prejemajo 28 let, moški pa 24 let.
Glede na študijo francoske vlade je bila v letu 2008 razlika med prispevki v pokojninsko blagajno in izdatki 10,9 milijarde evrov, do leta 2050 pa naj bi se ta razlika povečala na od 71,6 do 114,4 milijarde evrov.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.