V samostanu je imel Mladić ves čas tudi zdravniško oskrbo, kljub temu pa ni bilo jasno, ali bo preživel, še posebej so se za njegovo življenje bali prva dva tedna po prihodu v samostan. Po pričanju omenjenega vira so zaradi tega v samostanu začeli pospešeno pripravljati kripto, v katero bi ga pokopali, če bi umrl.
Tako so v samostan takrat prišli delavci, ki so morali odpreti kripto pod oltarjem, v kateri je bila pokopana nekdanja samostanska prednica. Kripta je bila zalita z betonsko ploščo, odpirali pa je niso skoraj 50 let. Delavci so kripto odprli, posmrtne ostanke redovnice pa so z vsemi cerkvenimi častmi in obredi premestili na drugo mesto.
Za tem so kripto očistili in jo zaščitili pred vlago, Blicev vir pa pravi, da bi Mladića tam pokopali brez vseh časti, o tem, da je v kripti njegovo truplo, pa bi vedela le peščica ljudi. Tudi delavci, ki so opravljali fizična dela, niso vedeli za načrte, ki naj bi jih poznali le določeni ljudje banatske škofije.
Sredi oktobra 2006 je Mladić začel okrevati, po treh tednih pa je že stal na nogah. Še vedno je imel težave pri govorjenju, težko pa je tudi hodil, je pa postalo jasno, da bo preživel. Včasih je stopil tudi na samostansko dvorišče, vendar le ob večerih, ko so bila vrata samostana že zaprta. Po več kot mesecu dni je samostan zapustil, kdo ga je odpeljal in kam, pa ni vedel nihče v samostanu. Preiskovalni organi pa menijo, da je Mladić začasno bival tudi v drugih samostanih.
Skrival se je tudi v okolici Beograda
Predsednik nacionalnega sveta za sodelovanje s haaškim sodiščem Rasim Ljajić pa je danes povedal, da se je Mladić po letu 2006 skrival na različnih lokacijah v okolici Beograda. Pri tem ni povedal, kje naj bi se skrival. "Mladića je skrivalo majhno število ljudi," je še dodal.
Ponovil je, da se je Mladić do junija 2002 skrival v vojaških objektih, do decembra 2005 pa je bil v nekem beograjskem stanovanju. Dodal je, da se o skrivanju Mladića v vojaških objektih in beograjskih stanovanjih ve bolj ali manj vse, proti tistim, ki so mu pri tem pomagali, pa je bil uveden postopek. Še naprej pa preiskujejo, kje se Mladić skrival od leta 2006 in kdo mu ji pri tem pomagal
Prijeli so ga, ko je ostal brez denarja
Blic pa tudi piše, da so Mladića prijeli šele potem, ko jim je uspelo pretrgati verigo, ki je financirala njegovo skrivanje. Zadnja tri leta je ostal tudi brez vseh vojakov, ki so ga prej ves čas varovali. Ko je zmanjkalo denarja, je Mladić sčasoma spoznal, da bo zanj najvarneje, če je sam in če nihče ne ve, kje je. Ob prijetju sicer ni želel povedati, kje se je ves čas skrival, kdo mu je pri tem pomagal in kdaj je prišel k bratu Branislavu Mladiću v vas Lazarevo, kjer so ga pretekli četrtek tudi prijeli.
S pritožbo čakali do zadnjega trenutka
Mladićev odvetnik Miloš Šaljić je danes okoli 17.15 s priporočeno pošto poslal pritožbo na izročitev nekdanjega poveljnika vojske bosanskih Srbov haaškemu sodišču. Šaljić je pojasnil, da v pritožbi navaja, da se sodišču ne more izročiti človeka, ki se ne more zagovarjati in ki ne bi preživel poti v Haag.
Ko bo pritožba prispela do sodišča, kar bi se lahko zgodilo že v torek, bo o njej odločal tričlanski sodni senat, ki mora odločitev sprejeti v treh dneh. Če bo zavrnil pritožbo, bo odločitev o izročitvi postala pravnomočna, nakar bo posredovana ministrici za pravosodje, ki bo imela zadnjo besedo o izročitvi Mladića Haagu.
Odločitev, da so pogoji za izročitev Mladića izpolnjeni, je minuli petek sprejel preiskovalni sodnik oddelka za vojne zločine višjega sodišča v Beogradu.
Šaljić je sicer že pred tem na sodišču vložil zahtevo za oblikovanje neodvisne zdravniške ekipe, ki bi ugotavljala Mladićevo "resnično zdravstveno stanje". Ne verjame, da bo dočakal zaključek sojenja. Njegova družina meni, da zaporniški zdravniki ne morejo podati prave diagnoze, zato zahteva strokovno ekipo, ki bi jo sestavljali kardiolog, nevrolog, ortoped in gastroenterolog.
Zdravniška komisija je ugotovila, da je Mladić sposoben prisostvovati sojenju. Ugotovili so, da ima psihoorganski sindrom, zaradi katerega težko prepozna ljudi in izgublja spomin, kljub temu pa menijo, da bo lahko spremljal sojenje. Njegova družina pa se s tem ne strinja, hkrati pa je tudi pozvala Haag, naj pošlje svoje strokovnjake in sami preverijo zdravstveno stanje nekdanjega vojaškega poveljnika bosanskih Srbov.
Šaljić je prav tako dejal, da je zdravstveno stanje njegovega klienta "alarmantno", da dobiva morbidne ideje in da z njim ni mogoče razpravljati o obrambi pred haaškim sodiščem. Neprestano naj bi govoril o smrti svoje hčerke in zahteva, da mu prinesejo krsto z njenim truplom, če mu že ne omogočijo obiska njenega groba.
Za priče želel Clarka, Bildta in oba Clintona
"Ko je bilo govora o morebitni ekipi pravnikov, je začel govoriti, da bo poklical Weslyja Clarka, Carla Bildta, Billa in Hillary Clinton, da bodo pričali o njegovem primeru," je novinarjem povedal Mladićev odvetnik. Zelo naj bi bil občutljiv tudi, ko je govora o njegovih vnukih, zato je sodnik dovolil, da ga lahko obiščejo, kar se je tudi že zgodilo. Okoli 15.ure sta tako sin Darko in snaha Biljana na obisk pripeljala vnuka Stefana in Anastasijo.
Mladić bo pričal o zločinih nad Srbi
Preiskovalni sodnik je sicer odločil, da so izpolnjeni pogoji za Mladićevo izročitev Haagu. Mladića bodo v Haagu najprej namestili na posebnem oddelku, kjer bo ločen od preostalih pripornikov. Takoj bo opravil zdravstveni pregled, če bo treba, pa bo dobil tudi zdravstveno oskrbo. Po nekaj dneh naj bi ga premestili na oddelek s preostalimi priporniki.
Danes pa bodo Mladića zopet zaslišali. Namestnik tožilca za vojne zločine Bruno Vekarić je dejal, da ga bodo zaslišali kot pričo v primerih preiskave domnevnih zločinov nad Srbi med vojno v BiH. Tako naj bi pričal o domnevnih zločinih Naserja Orća nad Srbi in tudi o domnevnih zločinih, storjenih pred pokolom muslimanov v Srebrenici.
V Haagu ga že čakajo
Po besedah predstavnika srbske vlade Slobodana Homna Mladića ne bodo izročili prej kot v dveh dneh in ne pozneje kot v štirih. Danes bo sodišče pritožbo čakalo do 17. ure, nato pa mora počakati še 24 ur, da se prepričajo, ali je bila pritožba poslana.
Sicer pa je haaško sodišče že pripravljeno na izročitev Mladića. Predstavnica sodišča Nerma Jelačić je dejala, da čakajo le še na odločitev srbskih oblasti. Najprej ga bo pregledala posebna ekipa zdravnikov, potem pa bo v dveh ali treh dneh prvič stopil pred sodišče.
'Bil je normalen človek'
Mladić je do leta 2002 živel v svoji hiši v Beogradu, pogosto je sprejemal obiske, ki jih je gostil z obedi, rakijo in glasbo, je povedal njegov prijatelj Aleksandar Mihajlović. ''Takrat je bil zelo angažiran človek. Oboževal je pesmi, hrano in žganje. Bil je normalen človek,'' je dejal Mihajlović, ki živi le nekaj hiš stran od Mladićeve.
''Vsi so mu prihajali izražat spoštovanje. Ni bil človek, ki bi posedal okoli in nič ne delal. Normalno je živel do leta 2002, takrat pa je nekega dne izginil,'' je še dejal njegov prijatelj, ki je za Reuters spregovoril po tem, ko je dobil dovoljenje od Mladićeve družine. ''Kaj se je zgodilo po tem, pa ve le on sam,'' je še dejal.
O haaškem obsojencu je še povedal, da je bil zagrizen nogometni navdušenec, da je do 2002 občasno hodil tudi na tekme, večkrat je obiskoval tudi restavracije, živel pa je od svoje vojaške pokojnine. Mnogi so vse do konca prihajali k njemu po nasvet in pomoč, je še dodal Mihajlović.
KOMENTARJI (320)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.