Varnostni svet Združenih narodov je v torek soglasno sprejel predlog resolucije, s katero je prvič odobril mednarodne kopenske operacije proti drznim in oboroženim piratom, ki delujejo vzdolž somalijske obale. Resolucija tudi državam omogoča, da lahko za obdobje enega leta uporabijo “vsa razpoložljiva sredstva”, da zaustavijo pirate.
Države bodo lahko v skladu z resolucijo 1851, besedilo katere so pripravile Belgija, Francija, Grčija, Liberija in Južna Koreja, sprejele vse potrebne ukrepe, ki so ustrezni za Somalijo, da bi zatrle piratstvo in oborožene rope na morju. Torkova resolucija je sicer četrta, ki jo je VS ZN sprejel po juniju v okviru ukrepov proti piratstvu.
Ameriška državna sekretarka Condoleezza Rice je pozdravila sprejem resolucije, ki po njeni besedah pošilja močan signal v boju z naraščajočim piratstvom. Obenem je poudarila, da je treba končati nekaznovanost somalijskih piratov. Riceova je še napovedala, da bodo ZDA sodelovale s partnerji pri oblikovanju kontaktne skupine za vprašanje somalijskega piratstva. Po njenih besedah je treba nujno obravnavati vprašanje nevarnosti in brezzakonja na območju Afriškega roga.
Nov primer piratstva se je v Adenskem zalivu zgodil v torek, ko so pirati zajeli dve trgovski in turistično ladjo. Podatki o narodnosti posadk ladij za zdaj niso znane. Pomorsko operacijo proti somalijskim piratom pod naslovom Atalanta je 8. decembra že zagnala Evropska unija, na območju Adenskega zaliva pa patruljirajo tudi štiri ladje zveze Nato. Kitajska je prav tako sporočila, da resno razmišlja o tem, da bi v regijo, kjer pirati napadajo ladje, poslali vojaške ladje. Pred to odločitvijo pa želijo pridobiti odobritev s strani somalijske prehodne vlade.
Proti pirartom tudi arabske države
Generalni sekretar Arabske lige Amr Musa je že večkrat pozval arabske države k vzpostavitvi skupne pomorske enote, ki se bo borila proti somalijskim piratom. "Ta enota bi lahko sodelovala z drugimi silami v regiji za zaščito varnosti," je dejal.
Arabska liga bi z vzpostavitvijo lastne enote pomagala ameriškim patruljam in ladjam zveze Nato, ki že nadzirajo vse bolj nevarne vode pred obalo Somalije, je pojasnil Musa. Po njegovih besedah že obstajajo dogovori o vojaškem sodelovanju med arabskimi državami, na podlagi katerih bi lahko novoustanovljena pomorska enota delovala.
Napadenih 83 ladij
Število uspešnih piratskih napadov na območju naj bi se po navedbah ameriške mornarice zaradi okrepljenih vojaških in civilnih ukrepov s 53 odstotkov v avgustu v oktobru zmanjšal na 31 odstotkov. Po podatkih Mednarodnega pomorskega urada je bilo od januarja ob obalah Somalije napadenih najmanj 83 ladij, med katerimi so jih pirati 33 ugrabili. 12 ladij in več kot 200 članov posadke je še vedno v rokah piratov.
Pirati so dobro organizirani na območju severovzhodne konice Somalije med Adenskim zalivom in Indijskim oceanom. Na tej glavni pomorski poti v Sueški prekop, prek katere naj bi potekalo okoli 30 odstotkov svetovnega tranzita nafte, na hitrih čolnih in do zob oboroženi prežijo na svoje žrtve. Zajete ladje včasih zadržujejo tudi po več tednov, izpustijo pa jih po plačilu visoke odkupnine.
Somalija je že od leta 1991 brez stabilne vlade, in zato ne premore vojske in policije na morju. Mnogi ladijski prevozniki so se zaradi napadov piratov že odločili za druge, daljše poti, ki pa pomenijo tudi večji strošek in s tem ogrožajo pomorsko trgovanje.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.