
Že vse od 19. junija Julian Assange živi na ekvadorski ambasadi v Londonu. Torej na "varnem ozemlju" znotraj države, ki je obljubila, da ga bo predala švedskim oblastem.
Tam bi ustanovitelju Wikileaksa radi sodili zaradi domnevnih posilstev, še bolj verjetno pa je, da bi ga od tam izročili ZDA, kjer si ga na sodišču želijo, ker si je drznil objaviti kupe zaupnih dokumentov o ozadju delovanja politike in diplomacije.
Čeprav se Assange na ambasadi skriva, da bi pobegnil pred zaporom, je po svoje že ujet. Iz stavbe ne sme stopiti skozi vrata, ne sme na majhen vrt. Tam bi ga namreč ujeli britanski policisti, ki oprezajo okoli stavbe in čakajo na svojo priložnost.
41-letni Avstralec se tako skriva med štirimi zidovi veleposlaništva, ki ga vodi Ana Alban Mora. Ko je pobegnil v stavbo v prestižni londonski četrti Knightsbridge, ga tam sicer ni čakala udobna postelja. Ambasada ima sicer dvanajst ločenih prostorov, a gre za pisarne, ki niso namenjene bivanju. Prvo noč je tako preživel na napihljivi postelji, pišejo ekvadorski mediji.
Od takrat je minilo že nekaj časa in njegovi ekvadorski zavezniki so mu priskrbeli nekaj več bivalnega udobja. Dobil je pravo vzmetnico in tuš. Ambasada namreč ni imela kopalnice.
Dostavo hrane Assange naroča v bližnjih restavracijah, občasno pa menda celo kuha v majhni kuhinji, ki jo premore ambasada, piše britanski Independent. Škotski The Scotsman pa dodaja, da si je zaradi pomanjkanja naravne svetlobe omislil posebno "sončno svetilko".
Njegovi prijatelji se bojijo, da bo zaradi ujetosti padel v depresijo, manjka mu tudi sončne svetlobe in svežega zraka. Da bi se zaščitil pred fotografi, je namreč okno njegove sobice ves čas zaprto in zastrto.

Ambasada je sicer tudi poskrbela, da ima Assange urejen dostop do interneta, sprejema pa lahko tudi obiske. Med najbolj rednimi gosti sta odvetnik in tiskovna predstavnica Sarah Harrison, s katerima menda reševalne načrte kuje do poznih večernih ur.
Kako dolgo bo Assange še moral ostati v "hišnem priporu", sicer ni znano. Ekvador mu ponuja zatočišče, a tja ne more, saj bi ga na poti ujeli. Ponudili so mu tudi, da lahko na ambasadi ostane za zmeraj, a to za Assangea najbrž ni rešitev.
Je pa ekvadorski predsednik Britance posvaril, naj ne kuhajo diplomatskih škandalov, je poročala ekvadorska televizija. Britanska policija naj bi namreč nameravala vdreti v prostore veleposlaništva in aretirati Assangea, čeprav bi s tem kršila mednarodne dogovore o svobodi diplomatskih predstavništev.
KOMENTARJI (106)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.