
Gruzijski predstavniki trdijo, da je kolona več kot 15 vojaških tovornjakov v petek prečkala mejo med rusko pokrajino Severno Osetijo in gruzijsko separatistično Južno Osetijo, ki se želi združiti z Rusijo. Nekateri tovornjaki so prevažali raketomete ter avtomatsko in drugo orožje, zatrjujejo gruzijski predstavniki.
Ruska stran trdi, da gre za humanitarne pošiljke

Rusko obrambno ministrstvo in predstavniki Južne Osetije so že zanikali vsakršne čez mejne vojaške premike. Predsednik Južne Osetije Eduard Kokoiti je dejal, da je v pokrajino vstopila le "humanitarna kolona". Ruski vojaški predstavnik v Severni Osetiji je pojasnil, da so ruskim vojakom, ki služijo v sporni gruzijski pokrajini, poslali hrano, gorivo, rezervne dele in drugo pomoč.
Po odpravi avtonomije v Južni Osetiji je izbruhnila 18-mesečna vojna

Potem ko je gruzijski parlament v Tbilisiju leta 1990 odpravil avtonomijo Južni Osetiji, je izbruhnila 18-mesečna vojna, ki se je končala leta 1992 z mirovnim sporazumom. V Južni Osetiji živi 125.000 ljudi, okoli 80 odstotkov prebivalstva pa ima ruski potni list.
Gruzijski predsednik Mihail Sakašvili, ki je bil izvoljen januarja letos, je obljubil, da bo z miroljubnimi sredstvi ponovno združil državo ter pripeljal Južno Osetijo kot tudi drugo pokrajino s separatističnimi težnjami, Abhazijo, nazaj v Gruzijo.