Tujina

Napetost v Ukrajini narašča

Bruselj/Kijev, 26. 11. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
Reuters/STA
Komentarji
0

Na deset tisoč privržencev voditelja ukrajinske opozicije Juščenka blokira poslopja vlade, parlamenta in predsedniške palače.

Demonstracije trajajo že peti dan, danes so v Kijevu tudi tuji diplomati, ki naj bi skušali najti rešitev za napeto stanje v državi (foto: Reuters)
Demonstracije trajajo že peti dan, danes so v Kijevu tudi tuji diplomati, ki naj bi skušali najti rešitev za napeto stanje v državi (foto: Reuters) FOTO: Reuters
"Mednarodna skupnost tesno nadzira dogajanje v Ukrajini in upamo, da bo to mogoče rešiti na način, ki bo prinesel verodostojnost in zaupanje v ukrajinsko vlado," je izjavil ameriški predsednik George Bush.

V Kijevu naj bi prišlo do prvih manjših spopadov med opozicijskimi demonstranti in privrženci premiera Viktorja Janukoviča. Po besedah očividcev, so demonstranti zaprli vhod v narodno banko, predsedniško palačo in sedež vlade. Na teh mestih je policija nato okrepila svoje vrste. Tudi uradni zmagovalec volitev, premier Viktor Janukovič, ni mogel v svojo pisarno. Protestnike pa je pozneje pozval, naj mu pomagajo preprečiti državni udar. "Danes so na zahodnem delu Ukrajine onemogočili legitimno izvoljeno oblast. To je protiustavno in nelegalno," je dejal Janukovič.

Bo zasedanje rešilo krizo?

Juščenko v družbi Solane in Kwasnievskega (foto: Reuters)
Juščenko v družbi Solane in Kwasnievskega (foto: Reuters) FOTO: Reuters

Okrogle mize, ki naj bi pripomogla k rešitvi politične krize, so se udeležili ukrajinski predsednik Leonid Kučma, premier Viktor Janukovič, opozicijski kandidat Viktor Juščenko ter evropski in ruski posredniki.

Sedanji predsednik Leonid Kučma je preko televizije pozval h končanju protestov: "Umirite svoja čustva. Vsaka revolucija se mora končati mirno. Čim prej se bo ta, tako imenovana revolucija, končala, bolje bo za ljudi, katerih usoda je naša skrb," je dejal Kučma.

"Rad bi še enkrat poudaril, da lahko le politični in legalni kompromis reši te zelo zapletene razmere, do katerih je prišlo po drugem krogu predsedniških volitev", je ob začetku srečanja povedal Kučma.

Na okrogli mizi sodelujejo tudi visoki predstavnik EU za skupno zunanjo politiko Javier Solana, poljski predsednik Aleksander Kwasnievski, litovski predsednik Valdas Adamkus ter predsednik ruske dume Boris Grizlov.

Ruski zunanji minister Sergej Lavrov je medtem obtožil "določene države", da poskušajo razmere v Ukrajini "spraviti izven pravnega okvira države". "Nekatere evropske prestolnice pravijo, da ne priznavajo rezultatov volitev in da mora biti Ukrajina z Zahodom," je dejal vodja ruske diplomacije. Kot je dodal, je Ukrajina "geografsko blizu Zahoda, pa tudi blizu Rusije". "Ukrajinski narod je tisti, ki lahko odloča, s kom želi biti Ukrajina, in ne kdo drug namesto njega," je zatrdil.

Solana za revizijo volilnega izida

Javier Solana se zavzema za revizijo predsedniških volitev (Foto: Reuters)
Javier Solana se zavzema za revizijo predsedniških volitev (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Pred dnevi se je Solana sicer zavzel za revizijo volilnega izida v Ukrajini, potemko je neodvisna opazovalna misija Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE) ocenila, da nedeljske volitve niso potekale skladno z mednarodnimi demokratičnimi standardi. O Ukrajini so že v ponedeljek razpravljali tudi zunanji ministri EU ter podvomili, da volilni izid resnično izraža voljo ljudstva.

EU svari Ukrajino

Nadalje je EU Ukrajino posvarila, da lahko pričakuje "posledice" v medsebojnih odnosih, če revizije volilnega izida ne bo. S svojo veliko sosedo z Vzhoda ima povezava sklenjen trgovinski sporazum, sodelovanje pa želi še nadgraditi v okviru nove sosedske politike, ki pa jo v primeru neugodnega razvoja dogodkov utegne zamrzniti.

Janukovič: Ne želim oblasti za 'ceno krvi'

Janukovič ne želi videti prelivanja krvi (foto: Reuters)
Janukovič ne želi videti prelivanja krvi (foto: Reuters) FOTO: Reuters

Sporni zmagovalec nedeljskih predsedniških volitev v Ukrajini je izjavil, da si ne želi oblasti za "ceno krvi". "Življenje vsakega človeka mi je drago. Ne želim oblasti, če bi se zato prelivala kri," je pred več kot 20.000 privrženci, ki so ga prišli podpret v Kijev, izjavil premier Viktor Janukovič.

Ukrajinski obrambni minister Oleskander Kuzmuk pa je izjavil, da vojska ne bo izdala svojega ljudstva. "Opozicijo želim prositi, naj ne poziva častnikov na svojo stran. Ni druge strani, kot je ukrajinsko ljudstvo, ki ga ne bomo nikoli izdali," je izjavil Kuzmuk.

Opozicija pa je ostro kritizirala ruskega predsednika Vladimirja Putina, ki je Janukoviču čestital za zmago na volitvah. "Menimo, da je vmešavanje Rusije v ukrajinsko notranjo politiko nesprejemljivo," je dodal.

Walese ni dobrodošel

Kučma je medtem kritiziral obisk nekdanjega poljskega predsednika Lecha Walese v Ukrajini in pri tem menil, da je le še zaostril razmere. "Nismo ga povabili in vem, da mu tudi poljski predsednika Aleksander Kwasniewski ni podelil mandata. To je njegova osebna stvar. Odločil se je, da bo v Ukrajini govoril o sebi," so sporočili iz urada Kučme. Walesa, legendarni vodja sindikata Solidarnost in Nobelov nagrajenec za mir, je v četrtek v Kijev prispel na povabilo Juščenka, da bi posredoval v krizi, ki je nastala po nedeljskih predsedniških volitvah.

Želi Rusija likvidirati Juščenka?

Viktor Juščenko naj bi oblikoval svojo gardo in varnostne službe (Foto: Reuters)
Viktor Juščenko naj bi oblikoval svojo gardo in varnostne službe (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Posebne enote ruske vojske naj bi v Ukrajini skušale likvidirati Viktorja Juščenka, trdijo predstavniki ukrajinske opozicije.

Tiskovni predstavnik opozicije Boris Tarasuk je v pogovoru za zasebno bolgarsko televizijo BTV zatrdil, da je bilo v Kijev poslanih kakih tisoč pripadnikov posebnih enot ruske vojske. "Vojaki so v Ukrajino prispeli z letalom, oblečeni v ukrajinske uniforme. Njihovo orožje - mitraljezi - namiguje na to, da imajo zelo resne načrte," je dejal.

Tarasuk, ki je tesen sodelavec opozicijskega predsedniškega kandidata Viktorja Juščenka, je menil, da te enote načrtujejo 'operacije za fizično likvidacijo predstavnikov demokratične opozicije'.

Pričenja se peti dan protestov v Kijevu (Foto: Reuters)
Pričenja se peti dan protestov v Kijevu (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Juščenko oblikoval svojo vojsko?

Opozicijski predstavnik Aleksander Zinčenko pa je dejal, da je Juščenko "oblikoval poveljniške centre, narodno gardo in varnostne agencije". Zinčenko je vodja "odbora za narodno rešitev", ki ga je prav tako oblikovala ukrajinska opozicija. Po besedah Zinčenka "odbor za narodno rešitev prevzema nadzor nad oblastmi, potem ko je Juščenko na četrtkovem shodu izdal predsedniške odloke".

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20