V središču Kijeva so policisti poskušali umiriti protestnike, saj se je zaradi zmanjšanih plač in naraščanja cen dobrin na ulice odpravilo več kot tri tisoč ljudi.
Med njimi so bili učitelji, zdravniki, lastniki manjših podjetij in seveda člani sindikatov. Demonstracije so bile pred mestno hišo, pri tem pa so protestniki zahtevali tudi odstop župana mesta Leonida Černovetskega. Ker so protestniki ovirali promet, je želela posredovati policija, pri tem pa je prišlo do prerivanja. Na stotine uniformiranih policistov je tako moralo kontrolirati množico.
Černovetski, sicer bančni tajkun, je z vrsto ukrepov želel pokriti deficit, ki je zaradi upada dohodkov od davkov nastal v občinskem proračunu. Njegove ukrepe je najbolj čutil srednji razred, ki v Kijevu obsega kar precejšnje število ljudi.
Nekateri od Černovetskovih nepriljubljenih ukrepov vključujejo ukinitev brezplačne zdravniške oskrbe v mestnih klinikah, zaprtje nekaterih šol in vrtcev, zmanjšanje temperature gretja za domove in poslovne prostore (s tem, da so cene ogrevanja narasle), za kar štirikrat pa so se povečale cene javnega prevoza.
Tudi Madrid preplavili protestniki
Okoli tisoč samostojnih podjetnikov pa je protestiralo pred španskim parlamentom in pozivalo k odstopu predsednika vlade Joseja Luisa Rodrigueza Zapatera. Protestniki so nosili napise, na katerih so vlado in banke označili kot tatove. Protestniki so s silo prebili policijsko vrsto in se povzpeli po stopnicah, ki vodijo v stavbo parlamenta, tako da so morale posredovati dodatne policijske enote. Trenutno gospodarsko ozračje je krivo, da se številni od protestnikov bojijo, da bodo izgubili svoja podjetja, pri tem pa menijo, da jih vlada ne podpira. Eden od protestnikov je tako menil, da se Zapaterova vlada ni sposobna soočiti z naraščajočo brezposelnostjo v Španiji.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.